11.12.2022
Коли висаджують ліс?

Найоптимальнішими термінами висадки лісу є весна та осінь, коли рослини перебувають у природньому обезлистяному стані та в стані пониженої активності фізіологічних процесів.

У всіх природно-кліматичних зонах України найбільш сприятливим часом для цього є період ранньої весни, після того як розтане сніг. Роботи проводяться в стислі агротехнічні строки до початку розпускання бруньок.

Весняне садіння забезпечує кращу приживлюваність та розвиток лісових порід, в ґрунті є достатня кількість вологи, температура ґрунту і повітря є найбільш оптимальні та підвищуються поступово. Це сприяє росту кореневої системи рослин.

Навесні, у першу чергу, створюють лісові культури на ділянках із легким ґрунтом і на схилах південних експозицій, які добре прогріваються.

На ділянках із важкими ґрунтами і на схилах північних експозицій ліс саджають в останню чергу.

Восени створення лісу проводиться на лісокультурних площах, де весняне садіння було неможливе через тимчасове підтоплення, ранню посуху, пилові бурі тощо, а також на площах суцільних зрубів поточного року, які очищені від порубкових рештків.

Осінні посадки проводять із моменту опадання листя і до стійких морозів, орієнтовно з кінця вересня і до початку грудня (в залежності від погодно-кліматичних умов).

При цьому використовуються сіянці із відкритою та закритою кореневою системою. Роботи бажано проводити у похмуру та дощову погоду. Це сприятиме кращій приживлюваності рослин.

Використання сіянців із закритою кореневою системою характеризується високою приживлюваністю і збереженістю, а також надає змогу розширити терміни їхнього садіння. Отже, вибір тієї чи іншої пори роки щодо створення лісових культур має враховувати біологічні особливості лісових порід, що культивуються, мікроклімат місця, де створюється насадження, ґрунтові умови та багато інших факторів.

Весняна посадка завжди вважалася більш сприятливою від осінньої, адже ґрунт має достатньо вологи, тож і приживлюваність лісокультур є вищою.