Торги деревиною з поставкою у другому кварталі 2025 року розпочалися два тижні тому. З ресурсних областей майже повністю їх провели господарства Волинської та Рівненської областей, спільно реалізував лісопродукції майже на 2 млрд грн.
Ще приблизно на понад півмільярда гривень встигли наторгувати Вінницька та Черкаські області. Господарства «Лісів України» інших ресурсних областей ще продовжують проводити торги.
Загалом реалізовано 723 тис. м3 продукції на 3 млрд грн.
Відсоток реалізації, порівняно з таким ж торгами минулого року, виріс чи не у два рази! Одразу забирається практично вся кругла деревина – законтрактовано 96% виставленого ресурсу.
Середнє зростання ціни на круглу деревину – 20%. Тож сума укладених контрактів на 300 млн грн перевищує вартість всього виставленого на торги ресурсу, якщо рахувати його по стартовій ціні.
Найбільш ажіотажний попит виник в сегменті вільхи-берези. Деревообробники не лише викупили 100% виставленого об’єму, але й підвищили ціну на понад 70%!
Специфіка сегменту у тому, що вільха-береза викуповується в основному декількома виробниками фанерної продукції. Об’єм деревини щоквартально лісівники забезпечують стабільний, він обумовлений розрахунковою лісосікою. Але конкурентна боротьба інколи призводить до стрімких цінових коливань. Два роки тому з сегментом вільхи-берези вже відбувалося щось схоже, тож дивуватись не має чому.
Дехто очікував, що після стрімкого зростання на торгах першого кварталу ціни на сосну зупиняться, але невелике зростання (+13%) все ж такі відбулося. 98% з виставленого об’єму сосни законтрактовано.
Трохи меншим попитом користувалися дрова промислового використання (реалізація 82%, середнє зростання ціни на 9%).
А ось на дрова паливні попит виявився вкрай низьким – обсяг реалізації невеликий. Країна успішно проходить опалювальний сезон, а запасатися дровами на наступну зиму ще ніхто не поспішає.
Причини різкого зростання попиту при стабільних обсягах пропозиції від лісівників пояснив виконавчий директор Асоціації деревообробних підприємств України Андрій Циганок:
💬 «По-перше, наприкінці минулого року багато підприємств очікували можливих проблем із енергопостачанням, що могло призвести до зупинок виробництва. Через це компанії не поспішали формувати значні запаси сировини, побоюючись її простою. Однак ситуація розвинулася за іншим сценарієм – енергосистема витримала, а економічна активність почала відновлюватися. По-друге, помітно змінилися тренди на європейському ринку. Після нестабільності, викликаної економічною кризою, попит на українську деревину за кордоном знову почав зростати, що стимулює активні закупівлі серед вітчизняних деревообробників. По-третє, не слід виключати й валютний фактор. Частина учасників ринку прогнозує зростання курсу валют у другому кварталі, тому намагається заздалегідь конвертувати кошти у матеріальні активи, зокрема у лісопродукцію. Це підсилює попит та створює додатковий тиск на ринок».
Збільшення коштів від реалізації деревини напряму пов’язано з наповненням державного та місцевих бюджетів, програмами лісовідновлення, охорони і захисту лісів. Водночас ДП «Ліси України» зацікавлено не лише у зростанні надходжень, а й у забезпечені стабільної роботі та розвитку галузі деревообробки. Тривалий час ринок перебував у стагнації, відновлення попиту почалося лише в кінці минулого року, що спонукає компанію працювати над збільшенням пропозиції деревини на ринку. Це дуже не просто з огляду на екологічні обмеження, неможливість проводити лісогосподарську діяльність на замінованих територіях, у прифронтових зонах, колосальний кадровий дефіцит у заготівельників. Але «Ліси України» мобілізує всі ресурси, щоб задовільнити споживачів.