Стале управління лісами – це управління та використання лісів і лісових угідь у такий спосіб і в обсязі, який підтримує їх біорізноманіття, продуктивність, здатність до відновлення, здоров’я та потенціал для виконання, зараз і в майбутньому, своїх відповідних екологічних, економічних і соціальних функцій на місцевому, національному та глобальному рівні, не завдаючи шкоди іншим екосистемам.
Після Конференції ООН з навколишнього середовища та розвитку (UNCED), що відбулася в Ріо-де-Жанейро в 1992 році, стале управління лісами було надзвичайно важливою темою для обговорення та важливим аспектом міжнародних дій. Було досягнуто загального консенсусу щодо принципів, настанов, критеріїв та індикаторів для сталого управління лісами на міжнародному рівні управління.
PEFC (Programme for the Endorsement of Forest Certification Schemes) — це міжнародна, неурядова, неприбуткова організація, заснована в 1999 році, основною метою якої є сприяння сталому управлінню лісами через систему лісової сертифікації та маркування лісової продукції.
PEFC має зональний характер – він визнає національні системи сертифікації лісів, розроблені спільно всіма зацікавленими сторонами та адаптовані до місцевих пріоритетів та умов.
PEFC наразі охоплює системи сертифікації в понад 50 країнах, має площу понад 296 мільйонів гектарів лісів, 750 000 власників лісу мають сертифікат PEFC, що робить PEFC світовим лідером із сертифікації управління лісами.
На даний момент більше 20 000 компаній мають сертифікат ланцюга поставок в системі PEFC.
Як працює PEFC
PEFC сприяє сталому управлінню лісами через систему сертифікації лісів та їх продукції. Це досягається за допомогою двох окремих, але пов’язаних процесів:
Лісова сертифікація забезпечує управління лісами відповідно до екологічних, соціальних та економічних вимог – збалансовуючи потреби людей, природи та економіки.
PEFC прийняла визначення сталого управління лісами, яке також використовує Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (FAO):
Управління та використання лісів і лісистих угідь таким чином і в обсязі, що зберігає їх біорізноманіття, продуктивність, здатність до відновлення, здоров’я та їхній потенціал для виконання екологічних, економічних і соціальних функцій зараз і в майбутньому на місцевому, національному та глобальному рівнях, і це не завдає шкоди іншим екосистемам.
Сертифікація ланцюга поставок (CoC) дозволяє відстежувати шлях деревини від лісу до кінцевого продукту. Стале управління лісами, хоча й важливе для збереження функцій лісу, саме по собі не створює зв’язку між лісом і ринком. Щоб гарантувати, що деревина та вироби з неї походять із належним чином керованих лісів, PEFC сприяє сертифікації ланцюга поставок.
PEFC визначає вимоги до обробки деревини від лісу до кінцевого продукту. Щоб продукт був сертифікований, усі суб’єкти ланцюга постачання повинні мати сертифікат PEFC CoC.
Лише тоді компанії можуть використовувати логотип PEFC на продуктах і маркетингових матеріалах, демонструючи, що вони відповідально добувають і обробляють сировину.
Сертифікат видається після проведення незалежних аудитів, аудиторськими компаніями, що підтверджують відповідність діяльності, що здійснюється, критеріям сталого розвитку PEFC.
Лісова сертифікація підтверджує стале управління та використання лісів. Продукт з торговим знаком та/або маркуванням матеріалу, сертифікованого за стандартом PEFC, дозволяє операторам та споживачам переконатися у тому, що сировина, що використовується у виробництві продукту, походить із лісових господарств із сталим управлінням.
Стандарти PEFC включають вимоги до:
• охорони лісових масивів, важливих з екологічної точки зору;
• охорони та збагачення біологічного різноманіття;
• заборони переведення лісів в інші види використання;
• заборони на використання шкідливих хімічних речовин;
• заборони на впровадження генетично модифікованих порід дерев;
• дотримання трудових прав і прав корінних народів;
• підтримки місцевого ринку праці;
• дотримання основних конвенцій Міжнародної організації праці;
• забезпечення консультації з місцевим населенням та зацікавленими сторонами;
• дотримання звичаєвого права землекористування.
Обираючи сертифікацію сталого управління лісовим господарством PEFC, ДП «Ліси України» та його структурні підрозділи прагнуть:
• довести своє стале та відповідальне ведення лісового господарства клієнтам, партнерам та іншим зацікавленим особам;
• отримати доступ до світового ринку сертифікованої продукції, що потенційно збільшить ціну на лісопродукцію;
• довести, що деревина, заготовляється на лісових територіях із сталим управлінням;
• отримати сторонню оцінку, що підтверджує якість запровадженої системи управління лісовим господарством та його відповідність міжнародно визнаним критеріям сталого розвитку PEFC.