Forest Stewardship Council (FSC) є міжнародною організацією, яка забезпечує систему добровільної акредитації та незалежної сертифікації третьою стороною (http://ua.fsc.org/ua-uk).
Система FSC сертифікації орієнтована на екологічно належне, соціально відповідальне та економічно життєздатне управління лісами, що є основою FSC принципів, критеріїв та міжнародних індикаторів, на яких базується FSC національний стандарт системи ведення лісового господарства в рамках етапів планування, провадження діяльності, її моніторингу, а також коригування задля постійного удосконалення з метою досягнення визначених цілей сталості розвитку лісового господарства.
Принципи системи ведення лісового господарства, визначені FSC:
Принцип 1: Дотримання законодавства
Принцип 2: Права працівників та умови працевлаштування
Принцип 3: Права тубільних народів (відповідно до означення FSC щодо тубільних народів, схваленого Постійним форумом ООН з питань тубільних народів, такі народи відсутні в Україні)
Принцип 4: Стосунки з громадами.
Принцип 5: Вигоди від лісів
Принцип 6: Цінності довкілля та впливи
Принцип 7: Планування господарювання
Принцип 8: Моніторинг та оцінювання
Принцип 9: Особливі цінності для збереження
Принцип 10: Виконання господарських заходів
Проведення FSC сертифікації здійснюється акредитованими на міжнародному чи національному рівні організаціями. Сертифікацію ведення лісового господарства в Україні традиційно здійснюють три органи сертифікації: Preferred by Nature F.M.B.A. (http://preferredbynature.org), ІП «СЖС Україна» (www.sgs.com/en-ua) та ТОВ «Легалліс» (http://legallis.expert).
Сертифікат FSC підтверджує відсутність негативного впливу ведення лісового господарства на лісові екосистеми. Зміст сертифікату полягає у тому, щоб показати покупцям, що лісова продукція отримана з лісів, де процес ведення лісового господарства відповідає певним вимогам і критеріям.
Цінність лісової сертифікації для ДП «Ліси України» визначається такими складовими:
- – вдосконалення системи менеджменту з урахуванням пріоритетів відповідального лісогосподарювання;
- – незалежний аудит системи ведення лісового господарства філій;
- – оцінка ризиків та можливість посилення виконавчої дисципліни;
- – підтримання прозорості і відкритості;
- – демонстрування та поширення кращих практик серед усіх філій;
- – зростання іміджу як відповідального підприємства;
- – каталізатор позитивних змін для подальшого розвитку підприємтва.
За результатами нарад впродовж 2022 та початку 2023 року за участі представників FSC Україна, міжнародних органів сертифікації, що функціонують також і в межах України, Державного агентства лісових ресурсів України, ДП «Ліси України» та інших зацікавлених сторін було напрацьовано модель з врахування поточної ситуації, пов’язаної із реформуванням лісової галузі, за якою сертифікат видається органами сертифікації для філій, що підтвердили за встановленою процедурою дотримання відповідних вимог стандартів та процедур та демонструють відповідальне ведення лісового господарства.