17.04.2024
ДП “Ліси України” до пожежонебезпечного періоду готове!

За час існування ДП “Ліси України” суттєво змінилися підходи до виявлення та гасіння лісових пожеж. На її виявлення йдуть лічені секунди, на прибуття техніки до місця займання – до 15 хвилин. Для цього закуповуємо нову техніку та розбудовуємо інфраструктуру.

 

Раніше пожежний спостерігач драбинами вилазив на вежу і сидів там цілий день, позначав місце займання лісу на паперовій карті. Зараз у приміщенні кожної філії є спостережний пункт, де відбувається цілодобовий моніторинг. На випадок великих пожеж є і пересувні командні пункти, обладнані всім необхідним, де можна чергувати 4 дні. Інформація надходить із камер на монітори. Камери, встановлені на нових сучасних пожежно-спостережних вежах, бачать в радіусі до 50 км. Зараз по всіх філіях встановлено 469 таких веж та 424 телевізійні системи спостереження.

 

Запроваджується трьохступеневий рівень контролю. Відео з камер бачать в лісництві, у філії і в офісі.

 

Впровадили нові практики організації. Все відбувається на якісно новому рівні. Місце загоряння лісу визначається автоматично на моніторі у пожежного спостерігача. Група реагування виїжджає за лічені хвилини.

 

Перша група з працівників лісової охорони приїжджає на мотоциклах. Вони мобільні за рахунок малих габаритів. Більш прохідні в умовах лісового бездоріжжя. На цей рік підприємство закупило 74 мотоцикли Yamaha. Хлопці, що на них виїжджають, беруть із собою ранцеві лісові обприскувачі. Таким чином гасять низову пожежу.  До цього сезону придбали 1249 ранцевих лісових обприскувачів. Також працівники запускають дрон, з якого спостереження за пожежею відбувається в режимі онлайн. Це дає змогу оцінити її масштаби.

 

В якості пілотного проєкту на кількох філіях у кожного працівника лісової охорони, майстрів лісу та на пожежній техніці є GPS навігація. Завдяки ній можна побачити, де зараз перебуває той чи інший працівник, як швидко він може дістатися до місця пожежі. В найближчих планах обладнати GPS всі філії.

 

Старі габаритні пожежні автомобілі поступово замінюємо на лісопожежні модулі та причіпні платформи. Це значно економить час проведений в дорозі. Тільки за осінньо-зимовий період 2023-2024 років придбали два пожежних автомобіля на шасі Iveco, 16 лісопожежних модулів DL-M1 та 6 причепів-платформ DL-750.

 

Модернізується і стара техніка. Лісівники адаптовують старі великообʼємні цистерни для підвозу води. Одна така може заправити 40 лісопожежних модулів за раз.

Для швидкого гасіння є відповідна інфраструктура. Підготували майже 2 тис. штучних водойм. У кожному лісництві є мотопомпи. Для протидії виникнення пожеж влаштували 8,7 тис. км мінералізованих смуг, що у 1,5 рази більше, ніж за 1 квартал минулого року.

Інвестиції в техніку та інфраструктуру показують свої результати. У минулому році площа лісових пожеж склала 502 га, тоді як до реформування горіло десятками тисяч гектарів.

 

Постійно навчаємо та мотивуємо самих працівників. З початку цього року провели навчання для 354 спеціалістів, що керуватимуть гасінням лісових пожеж. У пожежних та водіїв є спецодяг, комфортні умови для роботи — місце для відпочинку, душові, харчування. Підтягуємо їм і зарплати.