19.04.2024
ОВД ДЛЯ САНІТАРНИХ РУБОК? НЕ ЧУЛИ ПРО ТАКЕ! ШВЕДСЬКІ ЛІСІВНИКИ ДІЛЯТЬСЯ ДОСВІДОМ

Делегація ДП “Ліси України” відвідала Швецію, де разом з представниками  Шведського лісового агентства, Фінського лісового центру та Ризького міського лісу підбили проміжні підсумки проекту DigiFor: Діджиталізація та вигоди для наших лісів.

 

У Швеції запроваджено систему лідарного сканування лісів, що дозволило оперативно розв’язати проблему помилок та нестикування у картографічних матеріалах. Україна до цього лише наближається, тому обмін досвідом із шведами є дуже важливим.

 

«Цікава ситуація з рубками. У Швеції немає… лісорубних квитків. У цьому не бачать потреби. Є мобільний застосунок, в який власники лісів вносять дані про заплановані заходи – вид рубки, площу, мету проведення», – розповідає Ольга Морозюк, менеджерка з цифрового розвитку Департаменту ІТ-технологій.

 

«З моменту прийняття нової лісової політики у 1993 році землевласник повинен повідомити, якщо він/вона хоче провести суцільну рубку площею понад 0,5 гектара, включаючи певну інформацію про врахування природних та культурних цінностей. Повідомлення має бути надіслане до Шведського лісового агентства за шість тижнів до запланованої суцільної рубки. У більшості випадків ми не маємо заперечень, і землевласник може проводити рубки без будь-яких подальших контактів з нами”, – розповідає Даніель Торелл, заступник головного лісничого регіонального відділення Шведського лісового агентства.

 

На додаток, для рубок у експлуатаційних лісах, незалежно від їх площі, не потрібно проводити процедуру Оцінки впливу на довкілля.

 

«Основні породи у Швеції – сосна, ялина і береза, які часто страждають від сніго- та льодоломів. Шведські лісівники після негоди одразу заходять на ділянки і прибирають пошкоджені дерева, а на пошкоджених шкідниками ділянках проводять санітарні рубки. На цьому місці одразу висаджують молодий ліс. Деревину, яку вивозять з пошкоджених ділянок, перебивають на тріску та використовують для опалення або виробництва енергії», – розповідає Ольга Морозюк.

 

Шведські колеги дуже здивовані дискусією, яка триває в Україні навколо питання ОВД. Оцінку впливу на довкілля у Швеції потрібно проводити тільки у випадку зміни призначення ділянки (наприклад, через територію лісового фонду планують прокласти автомагістраль).