23.07.2024
Реформа продовжується: лісництво стає головним

Успішно завершено пілотний проєкт з реформування організаційної структури двох наших регіональних лісових офісів – Східного і Південного. 

 

Концепція реформи: 

✔️ прибрати зайвий адміністративний апарат і бюрократію на рівні філій (колишні лісгоспи);

✔️ передати більше повноважень з організації виробництва на рівень лісництва;

✔️ сконцентрувати адміністративні функції на рівні офісу, який перетворився на «укрупнену» філію. 

 

Що в результаті?

 

У Південному офісі зникли філії, але кількість лісництв залишилася незмінною – 68 у двох областях – Одеській і Миколаївській. Кількість працівників у виробничих підрозділах (лісничих, помічників лісничих, майстрів лісу) збільшилася з 607 до 611. Лісничі перетворилися на менеджерів. Зросли повноваження і відповідальність. 

Лісгоспні «контори» ліквідовано! Бухгалтери, юристи, кадровики зосереджені у новоствореній філії «Південний лісовий офіс». 

 

Адмінперсонал скорочено з 152 до 104 штатних одиниць! 

 

Зміна структури в Південному офісу відбулася, як кажуть, у штатному режимі.  Догляд за лісовими культурами по філії “Південний лісовий офіс” ДП «Ліси України» здійснено на кінець червня на площі 7457 гектарів (показник  2023 року – 932 гектари).

 

Перших переведено в нову структуру – лісову охорона. Площа пожеж по Південному офісу у першому півріччі 2024 року зменшилася майже у десять разів ( 0,27 га проти 2 га у 2023 році).

 

Як реформа змінила економічні показники? Побачимо це за підсумками другого півріччя. 

 

Але вже очевидно, що менеджмент Південного офісу став більш мобільним. Працює в лісі, а не в конторі.

 

Кадровий і технічний ресурс об’єднаний у підрозділах на рівні офісу – що дає можливість концентрувати ресурси для вирішення найбільш нагальних задач.

Для кращої координації між офісом та лісництвами створено декілька лісових відділень.

 

Щоб дізнатися, як реформу оцінюють самі лісівники, ми поспілкувалися з начальником Балтського лісового відділення, філії «Південний лісовий офіс» Миколою Зайчуком.

 

29-річний Микола родом з Волині. У перший день повномасштабного вторгнення потрапив в 14-ту окрему механізовану бригаду. Відбивав ворожі штурми і ходив в атаки на Київщині, Миколаївщині, Запоріжжі та під Бахмутом. Там отримав важке поранення. Після проведених операцій його демобілізували з інвалідністю III групи.

Повернувся у минулому році на посаду інженера лісових культур, підвищений до головного лісничого, т.в.о. директора колишньої філії «Ананьївське лісове господарство». З 10 липня  начальник Балтського лісового відділення.

 

💬 «Я координую роботу 15 лісництв. Штат лісництв залишили таким самим. Управлінням виробництва, фінансовими звітностями тепер займаються в регіональному офісі. Це зняло з нас додаткове непотрібне навантаження, зменшило корупційні ризики і дозволило значно збільшити зарплати. Інженери тепер працюють в лісі, а не як раніше – в конторах, занурившись у папірці. Інженер ОЗЛ більше обстежує лісові масиви, проводить рейдові роботи», – розповідає Микола Зайчук.

Скорочення адміністративного апарату дає можливість продовжувати поступово підвищення зарплат лісівників.

 

💬 «Основною функцією наших лісництв було створення «зеленого щита», для захисту від наступу пустелі. Але ми не мали ресурсів. Колективи переходили на 4-х, 3-х, інколи й одногодинний робочий день. Тепер зарплата зросла в рази. Якщо лісничий у 2020-му отримував 4500 гривень на місяць, наразі – 22 тисячі, майстер лісу отримував 3400, зараз 14500. І це не межа. За умови виконання планових показників виплачується премія», – каже Микола.

 

У галузі  почали стабільно виплачувати заробітну плату тому і почали приходити молоді спеціалісти, які ще вчора були студентами.

 

💬 «Самі створюємо внутрішній кадровий резерв. Взяли 23-річного хлопця з вищою лісовою освітою. Він побудував систему поливу коробів для виготовлення посадкового матеріалу. Показники зросли. Проявляє розумну ініціативу – вже на посаді лісничого. І ще одне лісництво теж очолив молодий хлопець. Залучаємо також ветеранів, перенавчаємо їх, підтримуємо у роботі і допомагаємо адаптуватися до цивільного життя. Після початку реформи лише за минулий рік реалізовано продукції на майже 20 млн – до реформи було понад 7 млн грн. Різниця колосальна», – розповідає Микола.

 

Нарешті майстри лісу вже не їздять на велосипедах чи власних авто. Лісництва отримали декілька авто: Suzuki Jimny для патрулювання лісових масивів, решта – Mitsubishi L 200, які  обладнують лісопожежними модулями. З’явилися 4 трактори Lovol TH 854 для проведення лісокультурних робіт.

 

Микола Зайчук не впевнений, що продовження реформи сприймається позитивно абсолютно всіма. Завжди є люди, які тримаються за старе. Але молодь і ті, хто налаштований на розвиток, зміни в роботі Південного офісу безперечно підтримують.