26.01.2024
Самосійні ліси депонують вуглецю більше за штучні і природні деревостани: дослідження українських вчених

В планах ДП «Ліси України» на 2024 рік посилити роботу зі збереження самосійних лісів. За різними оцінками, у тому числі за матеріалами дешифрування супутникових знімків, виконаного ВО «Укрдержліспроект», виявлено понад 1,7 млн га лісових насаджень поза межами лісового фонду України. Значну частину з них займають самосійні ліси. Регіональним підрозділами ДП поставлена задача активніше комунікувати з обласною та місцевою владою, громадою, землевласниками. Збереження самосійних лісів має об’єднати суспільство, перетворитись на спільну мету.

 

Легалізація самозалісених діялнок це не лише збільшення площу лісів держави.

 

Як зазначає академік Лісівничої академії наук України, член-кореспондент НААН України Петро Іванович Лакида, самосійні ліси мають унікальну екологічну функцію (вуглецедепонування, киснепродукування тощо).

 

Системні дослідження з цієї проблематики проведені у 2022-2023 роках науковцями Навчально-наукового інституту лісового і садово-паркового господарства НУБіП України (П. Лакида, В. Блищик) в межах виконання науково-дослідної роботи «Інтегральна оцінка екосистемних функцій самосійних лісів на землях сільськогосподарського призначення в контексті їх сталого використання», замовником якої було МОН України.

 

В процесі досліджень було закладено 27 тимчасових пробних площ на ділянках самосійних соснових лісів Українського Полісся у віці від 4 до 18 років. Камеральні дослідження та моделювання росту цієї категорії насаджень та порівняння їх параметричної структури з ростом і продуктивністю штучних та природних сосняків у цій же географічній зоні дозволяє зробити висновки, що самосійні соснові ліси в молодому віці тільки надземною частиною депонують вуглецю більше за штучні і природні деревостани на 10‒20 %.

 

Результати досліджень показують, що самосійні соснові ліси досягають середнього діаметра 10 см у віці 15-20 років. Їхня середня висота у цьому віці знаходиться в межах 6‒14 м. При середній висоті 10 м та відносній повноті 0,9 з 1 га самозаліснених земель надземною частиною соснових лісів депонується понад 30 т вуглецю (рис.).

 

При цьому варто зазначити, що значна частина вуглецю депонуються у підземній фітомасі та ґрунті, що має істотний вплив на вуглецевий баланс, а відтак важливість збереження самосійних лісів від вирубування і викорчовування.

 

На думку Петра Івановича Лакиди, нові факти, виявлені в процесі дослідження екосистемних функцій самосійних лісів на землях сільськогосподарського призначення можуть слугувати ще одним аргументом для  їх збереження від тотального вирубування чи викорчовування.