Минулого місяця ЗМІ облетіла новина про нібито виявлені екологічною інспекцією масштабні незаконні рубки на території Лазещинського лісництва філії «Ясінянське лісомисливське господарство» Карпатський лісовий офіс.
Насправді «сенсації» не сталося. Протягом 2023–2024 років у господарстві як лісовою охороною, так і безпекою «Ліси України» регулярно фіксувалися факти незаконних рубок.
Крадії (місцеві мешканці) вивозили зрубані дерева на конях до сусіднього села Ясіня, де на приватних подвір’ях розташовувалися нелегальні пилорами.
«Ліси України» — не правоохоронний орган, тому лісівники наразі не мають права навіть зупиняти транспорт, не кажучи вже про затримання злочинного угруповання, яке може чинити озброєний опір. Лісівники також не вправі заходити на приватні подвір’я, де місцеве ОЗУ зберігає крадену деревину. Це функція силових структур.
Лісівники згідно зі своїми обов’язками фіксували рубку та передавали матеріали до поліції. Ще у червні 2023 року за нашими матеріалами було відкрито кримінальне провадження, до якого регулярно додавалися нові факти перевірок, проведених безпекою «Лісів України».
Нарешті, минулого тижня оперативниками управління стратегічних розслідувань та слідчими Нацполіції в Закарпатській області за процесуального керівництва спеціалізованої екологічної прокуратури та за участі безпеки ДП «Ліси України» крадіїв було затримано на гарячому. Проведено масові слідчі дії у місцях, де члени угруповання зберігали деревину. Як з’ясувалося, у крадіжках брало участь чимало місцевих мешканців. Крадений бук, ялину, смереку бандити перепродавали місцевим ФОПам.
Навіть після приїзду правоохоронців учасники банди поводилися дуже зухвало. Щоб завадити вивезенню заарештованої деревини на склад лісового господарства, місцеві мешканці розібрали міст і по дорозі розкидали «їжаки» з арматури, які пробивали колеса вантажівок.
Чому банду тривалий час не могли знешкодити?
– Крадіжки деревини фактично є промислом багатьох місцевих мешканців, які не вважають це криміналом, бо «це наш ліс». Тому проблема є соціальною і потребує залучення місцевої влади.
– Правоохоронцям було важливо зловити не лише «лісорубів», але й задокументувати весь ланцюг, включаючи місця зберігання, схеми збуту, нелегальні цехи переробки.
– Справою займається прокуратура; встановлюється можлива причетність до банди співробітників правоохоронних органів та лісового господарства.
Щоб запобігти подальшим набігам «чорних лісорубів» на ліс, шляхи, якими вивозилася незаконна деревина, перекриті. Важкою технікою викопані рови. Проте остаточно вирішити проблему можливо лише, якщо запропонувати місцевій громаді інші некримінальні варіанти заробітку та забезпечивши реальне покарання для всіх учасників банди.