Місяць: Травень 2024
+20,5% до бюджетів громад.
За попередніми підсумками 5 місяців ДП “Ліси України” збільшили сплату місцевих податків до майже мільярда гривень!
+12% – податок на доходи фізичних осіб (результат поступового збільшення оплати праці лісівників у регіонах);
+35% – рентна плата;
+30% – податок на лісові землі.
“Цього року «Ліси України» сплатили у місцеві бюджети на 163 млн грн більше, ніж за аналогічний період торік. Це відповідь на питання “чому громадам варто передавати у ДП самозалісені землі?”. Щоб починати отримувати з них податки!”, – говорить Юрій Болоховець.
Втім, відповідати за наповнення місцевих бюджетів та передачу деревини Збройним силам України мають не лише «Ліси України», але й інші лісокористувачі.
ДП «Ліси України» значно збільшило оперативність виявлення та реагування, ефективність організації гасіння.
Верхових пожеж виникало загалом на площі 0,5 га.
Але кількість пожеж порівняно з минулим роком зросла. Загалом з початку пожежо-небезпечного періоду сталося 109 лісових пожеж на площі понад 115 га. Дніпропетровщина – 23, Київщина – 16, Чернігівська область – 16, Житомирська – 10, Харківська – 10, Запорізька – 7, Черкаська – 6, Івано-Франківська – 2, Закарпатська та Сумська – 1.
Чому зростає кількість пожеж?
80% загорянь виникає внаслідок людського фактору. Лісова охорона патрулює ліси спільно з ДСНС та поліцією. Штраф за порушення правил пожежної безпеки від 1530 до 4590 гривень. Але цього замало. Лише заборонами проблему не вирішити.
Саме тому ДП «Ліси України» розвиває мережу рекреаційних пунктів, які зазвичай розміщуються вздовж автошляхів або поблизу населених пунктів. По всій Україні їх облаштовано понад тисячу.
З початку 2023 року відкрили та збудували 76 нових рекреаційних пунктів. 16 у Подільський лісовий офіс. Можливо саме тому, у цьому році на території Хмельниччини та Тернопільщини ще не було жодної лісової пожежі! Схожа ситуація у Центральний лісовий офіс – відкрито 15 нових рекреаційних пунктів. Цього року у Кіровоградській та Вінницькій областях жодної пожежі!
Як впливає рекреаційний пункт на кількість пожеж у тій локації, де він розміщений?
В якості експерименту наклали карту цьогорічних пожеж по деяким регіонам на карту рекреаційних пунктів. Отже, на Київщині, Чернігівщині та Полтавщині пожежі траплялись не ближче, ніж на відстані 30-50 кілометрів від існуючих або нових рекреаційних пунктів. Тобто рекреація реально працює як перехоплювач відпочиваючих, які зазвичай стають причиною більшості загорянь.
Тому роботу з розвитку мережі продовжуємо. Близько 20 нових рекреаційних пунктів запрацюють найближчим часом.
Вчасно виявити пожежу і вчасно дістатися до місця загоряння! Цього року державна компанія продовжує цифровізацію системи протидії пожежам. Окрім нових веж із сучасними камерами спостереження, лісові господарства отримують все необхідне для організації вчасного реагування.
Майже півтори сотні водіїв пожежних машин «Лісів України» вже мають спеціальні планшети або смартфони, де виведена детальна мапа протипожежної інфраструктури: лісові дороги, мінералізовані смуги, пожежні водойми, встановлений інвентар. Це значно спрощує та пришвидшує логістику при гасінні лісової пожежі.
На машинах, залучених до гасіння пожеж, також встановлені GPS модулі. «Маячок» дозволяє керівнику, який координує операцію, відслідковувати та більш ефективно управляти переміщенням техніки.
Навігація працює за заздалегідь завантаженим картам, тому проблеми зі зв’язком не стають на заваді.
Наявність системи моніторингу руху техніки — це також додатковий контроль за витратами палива. Цього року плануємо збільшити кількість техніки, обладнаної модулями GPS. У планах обладнати сучасними системами навігації абсолютно всі пожежні автомобілі.
Наразі працюємо над черговим запитом військових об’ємом у 30 тис. куб. м!
З урахуванням минулорічних поставок ДП “Ліси України” передало силам оборони майже 200 тис. куб. м. деревини. Потреба продовжує зростати. Деревина є основним матеріалом для зведення фортифікацій.
Деревину передаємо безоплатно. Військова частина визначає обсяг, погоджує з ОВА. Адміністрація направляє звернення до «Лісів України».Першочергово задовільняємо військові частини у зоні бойових дій і на прикордонних із країною агресором ділянках.
Фронту потрібна неабияка деревина.
Найбільш затребувана – тонкомірна, діаметром до 25 сантиметрів, для будівництва бліндажів, вогневих споруд, траншей на першій лінії оборони. Тонкомірну сосну на місці не складно переносити вручну. Це дає змогу не залучати крани та механізми, які одразу стають мішенню для ворожих БПЛА.
“Здається, про що тут говорити? Ліс державний, деревина державна. Взяли і віддали військовим.Але у прифронтових територіях часто немає таких обсягів. І ми ж не хочемо залишити їх без лісу?”, – каже Юрій Болоховець.
Тому деревина на фронт поставляється з усієї країни. Залучені майже всі філії «Лісів України». Заготівля, вивезення з верхніх складів до залізничної станції, завантаження у вагони – всі витрати за рахунок підприємства. Сплачуємо за деревину податки, нібито реалізували ресурс та отримали дохід. Виконуємо лісовідновлення зрубів.
“Ці ресурси у мирний час компанія могла направити на оновлення техніки або соціальні програми. Але сьогодні, безумовно, головним є забезпечення фронту. Дякую всім, хто це розуміє і максимально допомагає в організації поставок. Було б добре, якщо допомогу фронту, крім ДП Ліси України”, надавали також інші лісокористувачі, які господарюють на третині лісів. І, нарешті, має з’явитися можливість прибирати з лісу найбільш доступну, пошкоджену стихійними лихами, деревину. Очікуємо змін до закону про ОВД”, – Юрій Болоховець.
ДП «Ліси України» працює другий рік.
Бренд асоціюється з сучасними європейськими практиками, корпоративними стандартами, цифровізацією, контролем. Це нові напрями діяльності, інвестиції у техніку, технології, підтримка дотаційних регіонів, розбудова мережі рекреаційних пунктів, нова система мотивації, навчання, підвищення кваліфікації.
Але як результати реформування змінюють низову управлінську ланку? Що відбувається у лісництвах?
Ми починаємо конкурс «Лідери змін».
Лісівники з різних регіонів України мають обрати лісництва, які за час реформи досягли найбільшого прогресу.Нас цікавить не лише економіка. Основна задача лісівників – охорона і захист лісу. Тому оцінюємо ефективність організації боротьби з пожежами та незаконними рубками. Дивимося, як відбувається боротьба з корупцією, впровадження цифрових інструментів. Претенденти на звання «Лідера змін» мають продемонструвати успіхи у всіх або більшості напрямах!
Сьогодні ми представляємо першого учасника конкурсу – Красноліське лісництво філії Східний лісовий офіс.
Лісові масиви Красноліського лісництва, а це 6396 га території, простягаються по обидва береги річки Самара на Дніпропетровщині.
Тут сталий колектив з 12 працівниками на чолі з лісничим Романом Гончаром, який обіймає цю посаду вже 9 років. До цього Роман також працював у лісництві, був і майстром лісу, і помічником лісничого, тож процеси реформування він оцінює з різних сторін:
“Змінився підхід до кожного з процесів. Аналізуються умови праці, прораховуються ризики, кожен робітник має право голоса. І до людей реально прислухаються. Не лише справедливі зарплати є показником змін. Те, що працівники лісництва нарешті мають необхідну техніку для роботи, те, що кожен може підвищити свій професійний рівень та бути впевненим у завтрашньому дні навіть у такі складні для країни часи – чи не це є головним? Чи дає реформування результат – так. І свідченням цьому є реальні зміни”.
Ключовий показник – охорона лісів від пожеж. У 2022 році на території Красноліського лісництва зафіксовано 20 пожеж, які охопили більше 100 га території. Рік 2023-ій – жодного (!) випадку пожежі не було допущено.
Це результат правильно обраної стратегії технічного переоснащення: після реформування вразливі регіони почали отримувати необхідну техніку та протипожежне обладнання. У 2022 році Красноліське лісництво мало на балансі лише один трактор. Тоді лісгоспи нересурних регіонів існували на дотаціях з бюджету, яких не вистачало на техніку. У 2023 технічний парк вже налічував нову високопрохідну автівку, два мобільних мотоцикли та додатковий трактор, які передало ДП “Ліси України”. Це дало можливість якісно патрулювати лісові масиви, швидко та оперативно здійснювати рейди та створювати вдвічі більше мінералізованих смуг.
Зросла мотивація людей. Зарплата майстра лісу у 2022 році, коли лісгосп ще був окремим підприємством, становила 5643 грн. Після реформування – збільшилася на 130%. У 2023 році оклад становив вже 13000 грн. Крім цього, у квітні цього року гендиректор ДП “Ліси України” підписав наказ про збільшення посадових окладів майстрів лісу, помічників лісничих та лісничих.
Реформування позитивно позначилось на висадці лісових культур та заготівлі насіння. У 2022 році було посаджено 37,7 га, у 2023 – 134 га. Посад матеріалу у 2022 було вирощено 18 тисяч штук, а у 2023 – 328 тисяч. На 50% збільшилася і заготівля насіння дуба – з 1000 кг до 1500 кг.
З початку року у філіях ДП «Ліси України» сталося 60 пожеж площею 78,8 га, з них частина викликана воєнними діями. Всі швидко локалізували. Але замінування та бойові дії залишаються ключовими ризиками виникнення пожеж!
Наразі залишаються нерозмінованими 167,3 тис. га лісів. Під обстрілами перебувають території десятків лісництв підприємства на сході, півночі, півдні.
Для протидії пожежам, спричиненими військовими діями, розгорнута масштабна робота.
ЗАМІНОВАНІ ДІЛЯНКИ
Співробітники філій збирають інформацію про небезпечні ділянки, встановлюють попереджувальні знаки про замінування. Робота координується з представниками ДСНС, Національною поліцією та представниками місцевої громади. Визначається перелік лісових кварталів та виділів, де можуть міститись небезпечні знахідки. Будь-які пожежі, які виникають на таких ділянках гасять лише представники ДСНС.
Задача лісівників – вчасно передати інформацію, надавати підтримку ДСНС та протидіяти перекиданню вогню на інші території. Відділу з охорони праці спільно з ДСНС провели для майже 2 тис. працівників, залучених для роботи в лісі, навчання щодо поводження з вибухонебезпечними предметами. Ще 300 співробітників пройшли навчання з профілю “Керівник гасіння лісової пожежі”, що відбулися на базі філії “Лісопожежний центр”.
ПРОТИДІЯ ПЕРЕКИДАННЯ ВОГНЮ
Перш за все небезпечні ділянки відмежовані за допомогою листяних узлісь. Або за допомогою лісових плугів прокладаються смуги шириною 100-300 м із посухостійких листяних порід.
До нового пожежонебезпечного періоду підприємством закуплено 90 нових лісових плугів.
Якщо на межі чистих і забруднених вибухонебезпечними предметами (ВНП) є соснове насадження, на ньому проводять рубку переформування або ландшафтну рубку. Сосна в молодому віці дуже нестійка до вогню. Відтак, на таких місцях утворюють змішані насадження.
Ще один дієвий метод, аби вогонь із забруднених лісів не перекинувся на чисті, — мінералізовані смуги. Соснові ліси з ВНП відмежовані від інших ділянок лісового фонду трьома мінералізованими смугами. Вони розташовані на відстані 3-5 метрів одна від одної.
Всього на цей пожежонебезпечний період філіями ДП «Ліси України» прокладено 8,7 тис. км мінералізованих смуг. За 1 квартал – 5,2 тис. км. На сьогоднішній день у порівнянні з минулим роком зазначені заходи виконані на 120%.
Якщо вогонь наближається впритул до незабрудненого лісового фонду, у підготовленого та навченого персоналу є запалювальні апарати. За їхньою допомогою здійснюється відпал у бік пожежі. Зустрічний вогонь зупиняє її поширення. Також відбувається валка дерев кронами в сторону вогню. Замочуються наземні рослинні матеріали.
ДРОНИ, СНАРЯДИ, РАКЕТИ
Лісова охорона має вміти розрізнити типи збитих ракет, снарядів чи дронів, щоб оцінити можливі наслідки та повідомити про ситуацію ДСНС та поліцію.
Якщо виникла локальна пожежа, то гасять її, задіюючи все наявне обладнання. В минулому році на території філії «Вищедубечанське лісове господарство» внаслідок збиття ракети відбулося одночасно 9 займань. Пожежу миттєво локалізували. Цього року допомагає не тільки досвід, але й нова техніка.
Пожежники швидко дістаються місця загоряння на мотоциклах Yamaha з ранцевими оприскувачами і гасять низову пожежу. Наступна черга – пожежні автомобілі або ж лісопожежні модулі і локалізують її повністю. Допомагають у виявленні пожеж поблизу замінованих ділянок дрони, які є у групи лісової охорони та камери встановлені на спостережних вежах. Місце загоряння лісу визначається автоматично на моніторі у пожежного спостерігача. Якщо це замінована ділянка – лісова охорона викликає ДСНС.
Майже кожен тиждень отримуємо сумні звістки з фронту. Опікуємося родинами загиблих. Вшановуємо пам’ять кожного, хто віддав життя за країну.
“Цього року у ДП “Ліси України” з’явилася добра традиція називати на честь загиблих воїнів лісові урочища. Також обговорюємо з родинами та місцевими громадами перейменування вулиць.Перші три вже перейменовані”, – розповідає генеральний директор ДП “Ліси України” Юрій Болоховець.
З’явилася вулиця Ігоря Рембача, який працював трактористом у Зіньківському лісництві філії “Ярмолинецьке лісове господарство”. Посмертно нагороджений орденом “За мужність”. Філія звернулася до сільради, тепер у рідному селі Майдан-Олександрівський є вулиця на його честь.
У селі Висоцьк на Рівненщині з’явилася вулиця воїна-лісівника Василя Костюка, який загинув біля Роботине.
На Буковині в селі Клішківці одна з вулиць тепер носить назву Вячеслава Білого з Клішковецького лісопункту філії “Сокирянське лісове господарство”.
“Пам’ять про героїв – це сила наступних поколінь. Зробимо все, щоб її зберегти”, – підсумовує Юрій Болоховець.
Підприємство додали до переліку особливо важливих для економіки суб’єктів господарювання державного сектору економіки, призначення керівників та членів наглядових рад яких здійснюється за участю комітету з призначення.
Відповідне рішення Кабінет Міністрів України ухвалив на засіданні у вівторок, 30 квітня. Цим рішенням внесли зміни до постанови №777 “Про проведення конкурсного відбору керівників суб’єктів господарювання державного сектору економіки” від 03.09.2008 року та в постанову №643 “Деякі питання управління об’єктами державної власності на період воєнного стану” від 31.05.2022 року.
У Міністерство економіки України підкреслили, що «це перший крок до покращення корпоративного управління, яке дозволить залучити підприємству інвестиції. Формування наглядової ради на прозорому та відкритому конкурсі за участі комітету з призначення керівників, до якого входять представники як державних органів так і міжнародних організацій, це черговий етап для впровадження кращих норм корпоративного управління в держсекторі. І ця практика вже продемонструвала свою ефективність в контексті інших особливо важливих для економіки компаній. Відповідно – це нові можливості для підприємства, вищий рівень незалежності в управлінні та залученні ресурсів, яких в умовах війни потребує економіка».