Місяць: Червень 2024
Це в 10 разів більше, ніж торік. 100 повісток – це середня цифра. В один із днів на минулому тижні оповіщення від ТЦК та СП отримали 119 людей. Пару тижнів тому – 220.
Це не означає, що всіх мобілізують. Але темпи мобілізації значно зросли.
«Ліси України» критично важливе для економіки країни підприємство, яке має право на бронювання частини військовозобов’язаних. Але лісівники у переважній більшості від повісток не ховаються і на бігають. Хоча, звісно, є випадки, коли людина пише заяву на звільнення, аби не оновлювати дані.
Чи відчуваємо дефіцит кадрів? Так, проблема загострюється. Ми розуміли, що так станеться, бо війна триває, воїнів на передовій потрібно міняти та посилювати.
Як вирішуємо проблему?
Активно залучаємо молодь до 25 років. Запрошуємо до нас студентів та випускників професійних навчальних закладів. Для молоді – це шанс отримати цікаву роботу і швидке кар’єрне зростання.
Просимо залишитися людей пенсійного віку, у яких є сили та здоров’я, щоб продовжувати працювати. Ветерани галузі передають досвід молоді, за що ми їм дуже вдячні.
Інтегруємо та мотивуємо демобілізованих працівників, яких у нас вже більше 500. Практично 100% після повернення додому знову працюють на нашому підприємстві.
“Лісова галузь історично вважалася здебільше чоловічою, бо це фізична праця, пов’язана з певними ризиками. Але зараз виробничі процеси механізуються та цифровізуються, у нас все більше чудових фахівчинь. Ми почали вирівнювати гендерний баланс ще до початку війни, сьогодні це питання актуально як ніколи.
Всім директорам регіональних офісів «Лісів України» поставлена задача мінімізувати вплив відтоку кадрів на економічні показники, шукати, як і чим компенсувати нестачу працівників. Ми на війні, тому не треба жалітися – треба знаходити ефективні рішення”, – резюмує Юрій Болоховець.
В Україні стався важливий прецедент. Еконіспекція через суд зобов’язала місцеву громаду відшкодувати збитки, завдані лісу, не наданому у користування.
Таких незакріплених лісів в Україні сотні тисяч гектарів. Їх не передають у ДП “Ліси України”, бо дехто на місцях зацікавлений безконтрольно вирубувати деревину. А відповідати за крадіжки доводиться всій громаді.
“Сподіваюся, цей випадок підштовхне громади до передачі «нічийних» лісів до ДП «Ліси України». Всі витрати на переоформлення підприємство бере на себе. Ліс буде охоронятися і доглядатися, а замість штрафів у місцевий бюджет почнуть надходити податки”, – говорить Юрій Болоховець.
Команда Спілки воїнів-лісівників України майже кожен тиждень на фронті. Збираємо потребу від підшефних бригад та мобілізованих. Відправляємо на передову.
Андрій Колосок з філії «Сумське лісове господарство» звертався вже двічі. І двічі допомогли – у минулому місяці з тепловізором, нещодавно – з зарядною станцією.
Віктор Михайленко з філії “Іванківське лісове господарство” попросив систему радіоелектронної боротьби, яка встановлюється на дах машини. Це єдиний шанс вберегтися від ворожих FPV, яких стає все більше.
“Таких заявок десятки і сотні. Ми надавали великі партії допомоги, але адресний формат працює краще. Купуємо і доставляємо те, що найбільш потрібно. Те, чого прямо зараз не вистачає. Адже будь-які прилади і обладнання виходять із ладу, по них прилітають уламки, ворожі FPV”, – говорить Юрій Болоховець.
Не зупиняємо і системну допомогу нашим єгерським бригадам, де служать лісівники. У крайню поїздку до 71-ї окремої єгерської бригади доставили квадрокоптери, ноутбуки, стабілізатори напруги, старлінки і 3D-принтери для виробництва FPV дронів.
“Дякую команді нашої Спілки, яка виконує важливу місію лісівничого волонтерського фонду. Хлопці особисто відвідують підшефні підрозділи. Завдяки цьому ніколи не втрачаємо зв’язок із воїнами. Знаємо, чим допомогти, знаходимо ресурс, як це зробити”, – каже генеральний директор.
Кабмін запровадив обов’язкову фотофіксацію деревини при її транспортуванні.
Ще минулого року ДП «Ліси України» почали додавати у товарно-транспортні накладні (ТТН) фото завантажених на автомобілі колод.
Запроваджений завдяки Міністерству захисту довкілля та природних ресурсів України і Державному агентству лісових ресурсів України пілотний проєкт мав запобігти схемам із підміною бирок, коли декілька партій деревини намагалися вивезти за однією ТТН.
Одночасно фотофіксація допомогла протидіяти і схемам із заниженням класу якості деревини. Наші експерти постійно моніторять завантажені у систему фото, порівнюють із даними у ТНН, оцінюють коректність визначення класу.
У випадку виявлення порушень або зловживань, призначається перевірка, залучається внутрішня безпека підприємства.
“Кожен день на нашому підприємстві реєструється близько 3,5 тис. ТТН. Моніторинг дав можливість посилити контроль процесами на місцях, вчасно виявляти незаконні оборудки. Запровадження системи фотофіксації відбувалося непросто. Дехто з наших співробітників робив вигляд, що не розуміє, навіщо це потрібно. Були випадки відвертого саботажу. Але сьогодні система працює і дає результат. Дякую за підтримку Міністру захисту довкілля та природних ресурсів України Руслану Стрільцю та голові Держлісагентства Віктору Смалю. Завдяки нашій спільний командній роботі відбувається реальна детінізація лісової галузі”, – говорить Юрій Болоховець.
На Чернігівщині розповіли журналістам, як відбувається процес ідентифікації та передачі самосійних лісів. Показали самозалісені ділянки, які вже передані ДП “Ліси України”. А також привітали Кіптівську громаду, яка вже вдруге передає самозалісені землі.
За словами представниці громади Віти Кучми, в результаті приєднання комунальних територій до державного лісового фонду громада починає отримувати податок на лісові землі, що сплачує ДП «Ліси України».
“Ліс належним чином захищають від пожеж, незаконних рубок та шкідників, створюються лісові дороги та інша інфраструктура (у тому числі, рекреаційні пункти). Це все за рахунок ДП «Ліси України». Мешканці громади так само мають необмежений доступ до лісових масивів для відпочинку, збору ягід, грибів тощо. Однак вони можуть насолоджуватися прогулянками по чистому, не захаращеному та здоровому лісу”, – говорить Юрій Болоховець..
Для ДП “Ліси України” приєднання самозалісених територій суто волонтерський проєкт. Перший дохід від реалізації деревини отримаємо лише через декілька десятків років. Наша головна мета – збільшення державного лісового фонду, зменшення ризику виникнення лісових пожеж.
“Участь у проєкті вже прийняли десятки громад. Але сотні наших заявок на приєднання самозалісених територій ще очікують на розгляд! Звертаюся до всіх громад – підтримайте нас, це потрібно не ДП «Ліси України», це потрібно нам з вами!”, – наголосив генеральний директор.
Про це свідчить дослідження аналітичного порталу Опендатабот.
Серед 800 держкомпаній, які подали фінансову звітність, лише 60% є прибутковими.
Ми очолюємо цей перелік із показником 2,8 млрд грн.
Варто зазначити, що у рейтинг не увійшли компанії, які належать державі, але трансформовані у акціонерні товариства. Наприклад, найбільші підприємства енергетики.
“Рейтинг зайвий раз нагадує не лише про успіх реформи, але й про актуальність корпоратизації «Лісів України». Цей шлях вже пройшли монополісти у транспортній та енергетичний сферах. Компанії такого масштабу і з таким величезним потенціалом як у «Лісів України» також потрібні можливості для залучення інвестицій і розвитку”, – каже генеральний директор ДП “Ліси України” Юрій Болоховець.
Загальна площа — 27,7 га. Роботи заплановані на територіях Красилівського лісництва філії “Чернігівське лісове господарство” та Коляжинського лісництва філії “Ніжинське лісове господарство”. Територія розмінується для прокладання лісової дороги.
Це дасть змогу ефективно охороняти ліс від пожеж. Фахівці зможуть без перешкод діставатися до місць займання, що значно підвищить шанси вчасно виявляти джерело займання.
Загалом по Україні вже вдалося розмінувати 43,6 тис. га лісових земель ДП “Ліси України”. Нерозмінованими залишаються ще 171,1 тис. га. Допомагає у процесі розмінування ДСНС України. Втім, це лише складські приміщення, виробничі комплекси та проїзди. Роботи в лісі, як правило, не передбачені. Тому залучаємо підрядників.
Рік тому за підтримки Міністерство економіки України ми запустили пілотний проєкт із закупівлі послуг розмінування через відкриті торги. Перший переможець обстежив невелику ділянку площею 3 га у Народицькій філії Житомирської області. Як бачимо, масштаби стають все більшими.
Завдяки пілотному проєкту почали формувати конкуренцію серед надавачів послуг розмінування. Створюємо ринок. Визначаємо конкурентну ціну. Отримуємо досвід, який дозволить сформувати значно більші за площею проєкти та вийти вже з готовими пропозиціями на донорів.