Місяць: Серпень 2024
З використанням тракторів виконується величезний обсяг робіт в лісі:
– влаштування та догляд за мінералізованими смугами;
– підготовка грунту під лісові культури;
– догляд за лісовими культурами;
– трелювання деревини;
– транспортування деревини до проміжних та нижніх складів;
– вантажно-розвантажувальні роботи;
– будівництво та утримання лісових доріг.
Підприємство співпрацює з підрядниками, але великий обсяг виробничих завдань виконується працівниками філій з використанням власної техніки.
Особливо важлива сфера застосування тракторів – протидія пожежам. Щорічно оновлюється та створюється десятки тисяч кілометрів мінералізованих смуг, протипожежні бар’єри, розриви. У випадку пожеж трактори підвозять цистерни з водою і пожежо-технічне обладнання.
Загалом у лісництвах ДП “Ліси України” 2913 тракторів.
95% наявних тракторів — це техніка білоруського виробництва МТЗ, російського Т-40 та ЮМЗ, який випускався в Україні. З 2022 року техніки і запчастин у Білорусі та рф не закуповуємо. Запчастини з-за кордону на таку техніку стали дефіцитними, дорогими та низької якості. На утримання таких тракторів підприємство несе великі витрати.
Тому потреба у новій сучасній тракторній техніці надзвичайно велика. Для філій Слобожанського, Північного, Центрального та Подільського лісових офісів оголошуємо мультилотовий тендер на закупівлю тракторів.
Нова техніка – це зменшення витрат на обслуговування та утримання, економія коштів, більша продуктивність.
На нові трактори будуть встановлені GPS трекерами з системою контролю палива. Кабіна водія буде оснащена кондиціонером, щоб у будь-яку пору року люди могли працювати в нормальних умовах.
“Я вже розповідав історію Селянського лісу. Це колишні «колгоспні ліси», які років двадцять тому передали до Володимирецького держспецлісгоспу, підпорядкованого Мінагрополітики. 6 тис. га вже давно перейшли у постійне користування нашої Рафалівської філії. Доля інших майже 10 тис. га тривалий час залишалася невизначеною”, – каже Юрій Болоховець.
Розпорядники лісу не переймалися його збереженням, а наші лісівники не мали законних підстав господарювати на чужих територіях.
“На даний час усі чотири громади, де розташований Селянський ліс, погодилися на передачу. Тим часом Поліський лісовий офіс провів інвентаризацію перших 1,2 тис. га на території Полицької громади. Результати шокують. Масштаб незаконних рубок вражає — від лісу мало що лишилося. Матеріали передаємо до правоохоронних органів”, – розповідає Юрій Болоховець.
Наступним кроком буде обстеження 7,9 тис. га на територіях Володимирецької, Рафалівської селищних та Вараської міської рад.
“Поза межами ДП «Ліси України» залишається понад третина українських лісів, на які чомусь не дуже звертають увагу. Проте саме там сконцентровані найбільш масштабні проблеми — незаконні вирубки, відсутність лісовідновлення, догляду та систем охорони від пожеж. Чим швидше ці ліси будуть передані до ДП «Ліси України», тим більше шансів на їхнє збереження та відновлення”, – говорить Юрій Болоховець.
Безпека ДП «Ліси України» продовжує масштабні перевірки земель лісового фонду, які в минулі роки були надані під рекреацію або для ведення мисливського господарства. Групи працюють по всій Україні, фіксуються численні факти незаконної забудови без погодження з боку державного підприємства.
На Рівненщині, на території Страшівського лісництва Сарненської філії, зафіксовано комплекс споруд — 15 котеджів готельного типу, спортивний зал, басейн, ресторан, спортивні та ігрові майданчики, три ресторанні зони, СПА. Добудовується штучне озеро та 11 нових котеджів біля нього.
У 2017 році мисливські угіддя Сарненського лісгоспу площею 10,5 тис. га були надані в користування на 20 років приватній компанії «Поліське-Сарни». Але згідно з п. 2.1 договору, тимчасовий користувач мисливськими угіддями може зводити лише «необхідні будівлі чи технічні споруди, що пов’язані з веденням мисливського господарства», наприклад, вольєри для тварин.
Документи, пов’язані з будівництвом (дозволи, рішення тощо) та інформація про сплату за користування мисливськими угіддями, у філії відсутні.
Водночас у мережі Інтернет можна знайти сайт комплексу «Zaliv» (Сарни). Там вказані ціни на оренду номерів. Найпростіший стандартний номер коштує понад 3 тисячі гривень. Зняти окремий котедж — від 5-6 тисяч, залежно від площі будинку.
Матеріали направлено до прокуратури.
Мінекономіки оголосило конкурс на посади трьох незалежних членів наглядової ради ДП «Ліси України». Ще двох членів, які представлятимуть державу, призначить Кабмін.
Функції незалежних членів наглядової ради полягатимуть у розробці та контролі реалізації стратегії компанії, затвердженні фінансового плану, нагляді за політиками та процедурами управління ризиками, основними капітальними витратами, придбанням та відчуженням майна.
Наглядова рада визначатиме показники ефективності управління підприємством, сприятиме впровадженню належних систем контролю, консультуватиме керівництво щодо ключових проектів трансформації та організаційних змін тощо.
Члени наглядової ради відбираються за принципом «колективної придатності». У них має бути досвід та компетенції, які у сукупності дозволяють наглядовій раді забезпечувати ефективне управління та контроль за діяльністю підприємства.
Зокрема, йдеться про знання та досвід у сферах природокористування та лісового господарства, фінансів та аудиту, ризик-менеджменту та комплаєнсу, корпоративного управління, стратегічного менеджменту та управління змінами, права тощо.
Нагадаємо, 30 квітня 2024 року ДП «Ліси України» додано до переліку особливо важливих для економіки суб’єктів господарювання державного сектору економіки. Відповідно до внесених змін, формування наглядової ради підприємства здійснюється Урядовим комітетом. До комітету входять представники Уряду, міжнародних організацій та незалежні експерти.
Наглядова рада є однією з найважливіших складових корпоративного управління. Це можливість оперативніше ухвалювати рішення та залучати інвестиції, збільшити прозорість роботи компанії, зменшити корупційні ризики.
Це питання обговорювали під час круглого столу за участю провідних українських вчених та представників екологічного комітету ВРУ, які активно залучені до процесу реформування лісового законодавства.
“Очевидно, що фундаментом нової лісової політики є перехід до природного лісівництва. Відмова від суцільних рубок головного користування на користь складних, несуцільних рубок, а також підвищення стійкості лісів завдяки формуванню різновікових мішаних насаджень”, – говорить Юрій Болоховець.
Обраний напрям повністю відповідає останнім директивам ЄС, є відповіддю на запит суспільства та сприяє сталому розвитку лісового господарства.
У нас вже є успішні приклади впровадження вибіркових методів у Карпатському регіоні, які замінили суцільні рубки.
Втім, накопичений нашими науковцями досвід запровадження природного лісівництва вимагає удосконалення регуляторної бази. Ліс — це не фабрика з виробництва деревини. Для природного лісівництва потрібні науково обґрунтовані індивідуальні рішення.
“Деякі важливі новації набули чинності цього року, але це лише перші кроки. Необхідний системний діалог та координація зусиль між науковцями, законодавцями, лісівниками-практиками та загалом еко-свідомим суспільством, щоб цей рух у напрямі природного лісівництва не зупинявся, щоб на цьому шляху ми мали чітку дорожню карту та не допускали помилкових законодавчих рішень, які дуже складно виправляти”, – резюмував Юрій Болоховець.
Тисячі гектарів лісових угідь ДП «Ліси України» розміщуються на островах, починаючи від верхів’я Дніпра і закінчуючи легендарним Вилковим. Безліч островів знаходиться на таких річках, як Десна та Прип’ять. Дістатися до «острівних» лісів можливо лише водним шляхом, але їх також потрібно охороняти від пожеж, захищати від незаконних рубок та браконьєрів.
Сьогодні лісова охорона вимушена користуватися човнами віком понад 50 років, які повністю вичерпали свій технічний ресурс, потребують постійних ремонтів і не відповідають вимогам безпеки. Внаслідок цього доступ до деяких лісових угідь може бути взагалі втрачено. У 2022 році на острові Вишняки Кишенського лісництва філії «Кременчуцьке лісове господарство» згоріло майже 5 га лісу, адже лісова охорона не встигла вчасно дістатися до місця займання.
Саме тому ДП «Ліси України» оголосило тендер на невелику кількість каркасних моторних човнів для Філія “Південний лісовий офіс”, Поліський лісовий офіс, Столичний лісовий офіс та Слобожанський лісовий офіс.
Це техніка для роботи в будь-яку пору року, яка дозволяє групі лісової охорони швидко дістатися до місця загоряння та доставити техніку для гасіння пожежі. Човни мають бути обладнані сучасними засобами GPS-навігації. Це дозволить відстежувати місцезнаходження групи лісової охорони за відсутності мобільного зв’язку.
Ми багато розповідаємо про висадку лісів. Але підготувати ділянку та висадити сіянці — лише половина справи. Попереду величезна робота з догляду, яка щорічно в ДП «Ліси України» охоплює сотні тисяч гектарів лісових угідь.
Перший етап догляду (агротехнічні заходи) проводимо для насаджень віком до 7 років: вчасно прибираємо трав’яну та чагарникову рослинність, які перешкоджають розвитку насаджень. З 2021 року в країні стартувала президентська програма “Зелена країна”. Зріс обсяг висадки, відповідно, зростає площа молодих лісів, які потребують постійної опіки (за перше півріччя 2024-го догляд виконано на площі понад 57 тис. га, що суттєво більше запланованого).
На етапі формування деревостану (насадження віком від 7 років) розпочинаємо заходи з освітлення лісу. Створюємо умови для росту головних порід, покращення якості та продуктивності деревостану (за перше півріччя — понад 6,2 тис. га).
У насадженнях від 11 до 20 років здійснюємо прочищення: формуємо оптимальну структуру майбутнього деревостану — рівномірне розміщення дерев головної породи, регулюємо кількісне співвідношення окремих порід (за перше півріччя — понад 7,8 тис. га).
У віці від 21 року виконується проріджування. Головна увага приділяється якості та структурі деревостану, формуємо другий ярус у складних деревостанах (за перше півріччя — понад 5,8 тис. га).
Для насаджень віком від 41 року передбачені прохідні рубки (понад 20,4 тис. га за перше півріччя).
Догляд за лісом — це важка праця і величезні витрати, які повернуться лише через багато десятиліть. Але ДП «Ліси України» приділяє особливу увагу цьому напряму. Наші лісові угіддя мають якісний догляд, адже це інвестиція у майбутнє, в країну, яку ми залишимо нашим дітям та онукам.
Робота в лісі — це патрулювання, необхідність щодня долати великі відстані. Паливо — одна з найбільших статей витрат підприємства. Як її скоротити?
ДП “Ліси України” оголосило тендер на електровелосипеди для філій Північний лісовий офіс. Це пілотний проєкт. Плануємо закупити невелику кількість, щоб визначити переваги та недоліки нової техніки.
Чому саме електровелосипеди❓
✔️ Економія. Вартість 100 кілометрів пробігу — 12 гривень. На позашляховику — понад 500 грн.
✔️ Висока прохідність. За габаритами електровелосипед не зрівняється ні з авто, ні навіть з мотоциклом. Зможе проїхати будь-якими лісовими стежками.
✔️ Швидкість до 45 км/год. Одного заряду батареї вистачить на 110 кілометрів, може перевозити до 250 кілограмів ваги. Тобто співробітник лісової охорони може взяти з собою ще й ранцевий лісовий обприскувач, щоб швидко зреагувати на загоряння.
✔️ Екологічність.
✔️ Доступність: на порядок дешевше, ніж автомобільна техніка. На два порядки економніше в обслуговуванні.
Електровелосипеди плануємо використовувати в пожежонебезпечний період.
Електровелосипедом не замінюємо іншу техніку! Це можливість саме в пожежонебезпечний період скоротити витрати на паливо та ресурс більш дороговартісної автомобільної техніки.