27.09.2024
“З початку року розміновано 232 га територій ДП “Ліси України”, – генеральний директор ДП “Ліси України” Юрій Болоховець.

Буквально днями завершилося розмінування на двох ділянках Красилівського лісництва Чернігівської філії Північного лісового офісу. Тендер на виконання робіт виграв волонтерський фонд.

 

На ділянках виявлено 129 одиниць вибухонебезпечних предметів: гранати, стрілецькі та артилерійські боєприпаси. Під час окупації Чернігівщини у 2022 році тут точилися запеклі бої.

 

Послуги з розмінування ми почали закуповувати з минулого року. Відтоді кількість учасників торгів значно зросла. Сформувався конкурентний ринок, накопичено досвід. Проте розмінування лісів — складна, трудомістка та, відповідно, недешева робота. Тож залучати підрядників на комерційній основі поки що плануємо вибірково.

 

“Більшу частину територій нам допомогли розмінувати ДСНС України та військові. Вдячні партнерам за допомогу, втім розуміємо, що їхні ресурси також обмежені й часто потрібні для виконання більш нагальних безпекових завдань”, – говорить Юрій Болоховець. 

 

На даний час замінованими залишаються ще понад 171 тис. га територій ДП «Ліси України». 

 

“Приголомшлива цифра. Складно уявити, скільки десятиліть доведеться працювати над їхнім відновленням. Навіть після пожеж такі ділянки залишаються небезпечними. Очевидно, що розмінування українських лісів має стати важливою складовою повоєнного відновлення України!” – підсумував Юрій Болоховець. 

26.09.2024
Як співпрацювати з викривачами корупції: експерти Базельського інституту управління провели тренінг для працівників ДП “Ліси України”

Під час тренінгу експерти розповідали про розбудову культури викривання, соціальний та правовий статус викривача, його роль у суспільстві, становлення інституту викривання в Україні, а також про особливості розгляду повідомлень викривачів корупції.

 

Працівники підприємства ознайомились із практичними кейсами реалізації норм Закону України «Про запобігання корупції», що стосуються інституту викривання в Україні. Дізнались про існуючі шляхи повідомлень про корупцію та механізм роботи кожного із них, інструментами захисту викривачів, їх права.

 

У ДП “Ліси України” запроваджені та функціонують канали повідомлень про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України «Про запобігання корупції».

 

Якщо Вам стало відомо про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України «Про запобігання корупції» в ДП “Ліси України”, Ви маєте змогу повідомити про це перейшовши за посиланням https://e-forest.gov.ua/povidomyty-pro-koruptsiu/ й обравши зручний для Вас спосіб повідомлення. 

 

Важливо пам’ятати: анонімне повідомлення про можливі факти корупційних або пов’язаних з корупцією правопорушень, інших порушень Закону України  «Про запобігання корупції» підлягає розгляду, якщо наведена у ньому інформація стосується конкретної особи, містить фактичні дані, які можуть бути перевірені.

25.09.2024
5 з 7 великих пожеж все повністю ліквідовано!

Залишаються 2 локалізованих займання. Тривають роботи з їхньої повної ліквідації.

 

Найбільшу пожежу у Малій Перещепині вдалось локалізувати на площі 700 га. На місці цілодобово працюють 21 працівник лісової охорони на 7 пожежних автомобілях, 2 пожежних модулях, 2 тракторах з плугом. Залучені 53 представники ДСНС, які працюють на 10 пожежних автомобілях.

 

5 працівників лісової охорони ліквідовують залишки вогню у Борівському лісництві філії “Полтавське лісове господарство” на площі 100 га. Задіяний пожежний автомобіль.

 

Причина цих пожеж – людський фактор. Але час від часу виникають невеликі займання. За останню добу трапилось ще 25 порівняно невеликих пожеж. Більшість через чергову атаку росіян.

 

Найбільше випадків на Чернігівщині та Сумщині – 21 пожежа загальною площею 52,2 га. Займання виникли у прикордонних районах поблизу Охтирки, Шостки та Свеси. Ворог продовжує постійні обстріли. В суху погоду від розриву боєприпасів ліс спалахує миттєво. Вогонь одразу загасили.

 

Внаслідок падіння уламків шахедів цієї ночі  сталося дві лісових пожежі на Черкащині та одна на Кіровоградщині загальною площею понад 1,5 га. Працівники лісової охорони все ліквідували за лічені хвилини.

 

Через недбалість громадян виникла одна лісова пожежа у Білокоровицькій філії на Житомирщині. Займання виявили на площі 0,48 га. Пожежа повністю ліквідована.

23.09.2024
Оновлені стандарти FSC: ДП «Ліси України» зможе відновити дію сертифікатів, втрачених через вплив війни!

Цього місяця вступить в силу оновлена версія сертифікації лісів за стандартом FSC. Над її узгодженням працювала робоча група з розробки та впровадження національних стандартів лісової сертифікації для України, до складу якої входять представники FSC Україна, ДП “Ліси України”, екологічної спільноти, науковців та деревообробників. Під час розробки проводились консультації з Міністерством оборони України, ОВА та ДСНС України.

 

Раніше підставою для призупинення дії сертифіката вважалось ушкодження вибухонебезпечними предметами до 5% від площі лісового фонду філії. Це призвело до призупинення дії сертифікатів для низки філій Столичного та Північного лісових офісів, незалежно від того, що там проводилось екологічно орієнтоване, соціально відповідальне та екологічно збалансоване господарювання.

 

Відтепер забруднені вибухонебезпечними предметами землі лісового фонду будуть вилучені з зони дії сертифікату. Філії, в яких є забруднені ділянки на площі понад 5% зможуть відновити втрачені раніше сертифікати.

 

На сьогодні за стандартами FSC сертифіковано 93 лісових господарства ДП «Ліси України», на які припадає 70% території державного лісового фонду.

Застосування оновленого стандарту FSC сприятиме  збільшенню кількості сертифікованих філій ДП “Ліси України”.

 

Для підприємства це є дуже важливим, адже наявність сертифіката FSC означає, що деревина, яка використовується у виробництві, походить з відповідально керованих лісів.

20.09.2024
На Сумщині працівники ДП “Ліси України” викрили маніяка-палія, який підпалював ліс біля об’єктів критичної інфраструктури

Інцидент стався на території Шосткинської філії під час гасіння лісової пожежі в Миронівському лісництві. 

 

За словами працівників лісової охорони, вони помітили чоловіка неподалік ліній електропередачі. Спілкуючись із ним, у лісівників виникла підозра щодо його можливої причетності до підпалів, після чого вони викликали поліцію.

 

Під час огляду рюкзака чоловіка правоохоронці виявили гроші, телефон для зв’язку, сірники, запальнички та запалювальну рідину. Це підтвердило підозри, що чоловік займався навмисними підпалами.  

 

Як стало відомо пізніше, чоловіка неодноразово бачили біля об’єктів критичної інфраструктури. Є підстави вважати, що його дії могли бути замовлені країною-агресором із метою дестабілізації регіону та нанесення шкоди важливим об’єктам.

 

Завдяки пильності лісівників, ситуацію вдалося взяти під контроль, і зараз цією справою займаються правоохоронні органи. 

 

Лісова охорона продовжує цілодобовий моніторинг територій, щоб запобігти подібним інцидентам у майбутньому, захищаючи не лише ліси, а й об’єкти критичної інфраструктури та місцеве населення від наслідків можливих диверсій.

19.09.2024
На території ДП «Ліси України» вдалось локалізувати всі великі лісові пожежі!

✔️ Повністю погашена велика пожежа у Курилівському лісництві на Дніпропетровщині Філія “Східний лісовий офіс” на площі 40 га. Пожежа виникла ще у понеділок внаслідок перекидання вогню із самозалісених ділянок. Швидкому поширенню вогню сприяв ураганний вітер. Пожежу виявила наша лісова охорона. 

 

Задіяли 5 пожежних автомобілів, 3 трактори, 2 пожежних модулі. За перші три години лісівники своїми силами локалізували вогонь! Надалі допомогу у гасінні надали ДСНС та Нацгвардія. 

 

✔️ Найбільша в Україні лісова пожежа у Малій Перещепині на площі 750 га. нарешті локалізована! 

 

У ліквідації вогню всього задіяно 14 одиниць пожежної техніки та 56 чоловік лісової охорони Слобожанський лісовий офіс, 5 пожежних екіпажів зі Столичного лісового офісу та 3 екіпажі з Центрального лісового офісу. Працюють підрозділи ДСНС з Полтавщини, Черкащини, Вінниччини, військові, місцева пожежна команда, представники Укрзалізниці. 

 

✔️ Вдалося зупинити поширення вогню у Борівському лісництві філії “Полтавське лісове господарство” на площі 140 га. Працюють 25 чоловік лісової охорони. Залучили 7 пожежних автомобілів, 2 пожежних модулі та 4 трактори. Також залучені сили та засоби підрозділів ДСНС.

 

✔️ На Харківщині ще гасимо локалізовану пожежу в Малинівському лісництві  філії “Чугуєво-Бабчанське лісове господарство” на площі 140  га.

 

Над ліквідацією вогню працюють 17 лісівників. Залучили 5 пожежних автомобілів, 2 пожежних модулі та 2 трактори. Дуже ускладнює ситуацію те, що ділянка забруднена вибухонебезпечними предметами! 

 

✔️ Триває повна ліквідація локалізованої пожежі біля Києва у Дубечанському та Новосілківському Столичний лісовий офіс лісництвах на площі 146 га, яка виникла в результаті недбалості громадян! 

 

З моменту виявлення займання цілодобово над гасінням вогню працюють 38 співробітників лісової охорони. Використовують як власну техніку, так із сусідніх господарств – 6 пожежних авто, 6 лісопожежних модулів, 2 трактори з плугом.  Долучили сили ДСНС. 

 

Така ж сама ситуація у Феневицькому лісництві – локалізували вогонь на площі 56 га. Задіяно за весь час 10 пожежних авто, 6 пожежних модулів встановлені на пікапи L200, 2 трактори з плугом, та один трактор з бочкою. 60 людей лісової охорони максимально докладають зусиль аби загасити вогонь.

 

У більшості випадків причиною пожеж стали звичайні громадяни, які випалюють суху рослинність на городах, після чого вогонь перекидається на лісові масиви.

18.09.2024
На Харківщині вирують лісові пожежі: працівники філій ДП “Ліси України” борються з вогняною стихією на території області

У лісництвах філії “Жовтневе лісове господарство” вогонь охопив площу 207,7 га, з них верхові склали 44 га. Осередки загоряння майже одразу спалахнули у чотирьох різних місцях. Ситуація із гасіння пожежі ускладнювалася детонацією боєприпасів часів ще Другої світової війни, які знаходилися у лісовому масиві. До гасіння пожежі залучено 42 особи з працівників філії ДП “Ліси України” та особовий склад ДСНС України. Наразі пожежа повністю локалізована та контрольована.

 

Ще одна велика пожежа спалахнула на території філії “Чугуєво-Бабчанське лісове господарство”, вогнем охоплено близько 140 га лісу. Горить хвойний ліс на території ландшафтного заказника місцевого значення “Малинівський”, що значно ускладнює боротьбу з вогнем через непрохідність та захаращеність лісового масиву. Крім того, дана територія є забруднена вибухонебезпечними предметами та може детонувати. Для боротьби з вогняним лихом кинуті всі сили й засоби, залучено 16 працівників та техніку філії, а також служба ДСНС.

 

Усі випадки лісових пожеж спричинені людським фактором, а саме через спалювання сухої рослинності. Показовою у цьому випадку є пожежа у Таранівському лісництві філії “Зміївське лісове господарство”. Там вогонь поширився від дачного кооперативу. Місцеве населення спалювало суху траву, через засуху та сильний вітер, вогонь швидко перекинувся на приватні будинки та до лісового масиву, що знаходиться поруч. Співробітникам лісництва вдалося оперативно локалізувати пожежу, що не дало можливості вогню поширитися на великі площі та перерости у масштабну стихію. Разом з тим, пожежею пройдено понад 12 га лісового масиву.

 

Боротьба з лісовими пожежами в області значно ускладнюється аномальною засухою та відсутністю опадів. Уся область, враховуючи близькість до фронту та значну замінованість територій, становить справжню порохову бочку. 

 

Такі вкрай небезпечні та необдумані вчинки людей з випалювання трави є справжнім злочином проти природи та самих мешканців громад Харківщини. У вогні гинуть не тільники деревина, тварини, а й людське майно.

17.09.2024
Спільними зусиллями гасимо найбільшу у цьому році пожежу на Полтавщині!

У неділю, 15 вересня, внаслідок підпалу місцевим населенням сухої трави, спалахнула масштабна лісова пожежа. 

 

Спочатку вогонь перекинувся на самосійні ліси, які громада перед цим відмовилася передавати в державний лісовий фонд. Потім пожежа поширилася масивами “Лісів України” та інших лісокористувачів.

 

Наразі пожежу вдалося зупинити (не локалізувати), є часткові осередки загоряння в середині лісових масивів. 

 

Вогонь розповсюдився на приблизній площі у понад 700 га. Це справжнє стихійне лихо.

 

Сприяла швидкому займанню суха погода. З квітня на Полтавщині випала рекордно низька кількість опадів – втричі менше за норму (за квітень-вересень 90 мм при нормі для цього періоду 253 мм). Останні помітні дощі були три місяці тому – на початку червня. До засухи додався ураганний вітер  15-20 м/с, що сприяло швидкому поширенню вогню.

 

Вогонь перекинувся на населений пункт. Пошкоджено 23 житлових будинки та 24 господарські споруди. Евакуйовано 53 місцевих мешканця із сіл Собківка, Пудлівка, Дубина, Маньківка.

 

Пожежу продовжують гасити 9 пожежних авто лісівників Слобожанський лісовий офіс та ДСНС України. Також на допомогу приїхали 3 автомобілі та особовий склад із Центрального лісового офісу та 2 авто та вогнеборці зі Столичного лісового офісу.

13.09.2024
Три десятка пікапів для ЗСУ!

ДП “Ліси України” напередодні Дня працівника лісу провело чергову масштабну передачу автомобілів для Збройних сил. 

 

Машини з лісових господарств Поліського лісового офісу, Столичного лісового офісу, Центрального лісового офісу, Карпатського лісового офісу та Північного лісового офісу. Це надійні та потужні Mitsubishi L200, Volkswagen Amarok та інші моделі.

 

Весь транспорт справний, у відмінній якості. Більшість машин 2021 року випуску. Цей транспорт дуже потрібен самим лісівникам, але на фронті він потрібен ще більше.

 

Авто поїдуть в 13 бригад, на різні напрями. Це наші підшефні 68 окрема єгерська бригада ім. Олекси Довбуша та 71 окрема єгерська бригада Десантно-штурмових військ ЗС України, 13 Бригада Національної гвардії України «Хартія», 128 окрема гірсько-штурмова Закарпатська бригада, 55 оабр “Запорізька Січ”, 150 окрема механізована бригада, 78-й батальйон матеріального забезпечення, 227 окремий автомобільний батальйон, 129-та окрема бригада територіальної оборони, 110 окрема бригада Сил територіальної оборони ЗСУ, 91 окремий полк підтримки, 422 окремий батальйон безпілотних систем, 222 центральна артилерійська база боєприпасів. 

 

Серед військових, які приїхали забирати машини – наші лісівники. Зокрема, Віктор Іщик – командир пожежно-рятувального підрозділу 68-ї окремої єгерської бригади. До мобілізації працював провідним інженером з охорони праці у філії “Рафалівське лісове господарство”. Він доброволець. У березні 2022-го прийшов на службу у 68-му бригаду в день її створення. Був головним сержантом, командиром групи матеріального забезпечення, а нині гасить пожежі в зоні відповідальності бригади – на Покровському напрямку. Зупиняють вогонь після ворожих обстрілів у лісах, полях та навіть у дворах людських помешкань. 

 

Для більш ефективного та швидкого виконання задач бригада отримала від ДП “Ліси України” 4 повнопривідних пікапи. 

 

«Ми дуже вдячні нашому рідному підприємству, всім нашим лісівникам, за те, що думають про нас, допомагають, підтримують. Всі наші воїни передають вам вітання та поздоровлення з нагоди професійного свята, разом працюємо на перемогу», – зазначив Віктор Іщик.

 

Додав, що після демобілізації обов’язково повернеться на рідне підприємство і передасть свій військовий досвід боротьби з вогнем колегам лісівникам.

09.09.2024
“Запас деревини на ділянці тепер можна реально визначити з точністю майже 100%”, – генеральний директор Юрій Болоховець.

IT-департамент ДП “Ліси України” завершив перший етап досліджень щодо використання технології лазерного сканування у лісовому господарстві.  

 

“Орієнтуючись на досвід європейських партнерів, ми розпочали випробування із системи повітряного сканування за допомогою дронів.  У вимірюваннях з повітря є переваги, але є й свої недоліки. Густі крони знижують точність ідентифікації кожного дерева порівняно з даними перелікової таксації (ручного вимірювання мірними вилками) до 75%.   Тож повітряне сканування дозволяє відслідковувати загальні тенденції, але для конкретних лісогосподарських заходів на ділянці воно не є достатньо точним”, – каже Юрій Болоховець.  

 

Натомість результати вимірювань з наземного переносного лідару зі SLAM-технологією перевершили всі очікування.  

 

Майже тисяча точок на один квадратний метр дозволяють створювати максимально наближену до реальної 3D-модель деревостану. Точність, порівняно з переліковою таксацією, досягає 100%. Ідентифікуються всі дерева з діаметром стовбура понад 5 см.  

 

Обробка даних у спеціалізованому програмному забезпеченні дозволяє обчислити запас деревини на ділянці. У перспективі зможемо визначати не лише обсяг, а й сортименти з поділом на ділову та дров’яну деревину.

  

Лідар — система недешева. Є питання підготовки персоналу та збереження даних, але це шлях, який реально вирішує низку важливих питань:

– Автоматизоване визначення запасу деревини усуває людський фактор і перекриває схеми з необлікованою деревиною (необлікованій деревині не має звідки взятися);

– Моделювання деревостану при плануванні вибіркових видів рубок;

– Ідентифікація пошкоджень лісів внаслідок стихійних лих, пожеж, бойових дій, незаконних рубок;

– Створення 3D-карти рельєфу для планування будівництва лісових доріг.

 

“IT-департамент запропонував дорожню карту реалізації проєкту лазерного сканування лісів. Попереду доопрацювання програмного забезпечення, розробка та затвердження методики, нормативної бази, закупівля обладнання. Ми ставимо за мету, щоб уже наступного року лазерне сканування почало працювати.  

 

За кордоном питання призначення лісогосподарських заходів, як правило, вирішуються значно простіше, тож наші напрацювання та розробки стануть у пригоді колегам з інших країн”, – розповів Юрій Болоховець.