Місяць: Жовтень 2024
Кабмін ухвалив зміни до правил здійснення рубок. Про це повідомив генеральний директор ДП “Ліси України” Юрій Болоховець.
Серед багатьох інших питань Кабміном унормовано рубки для нового будівництва, реконструкції, капітального ремонту доріг на лісових ділянках та догляду за ними.
“Розвиток мережі лісових доріг – один із пріоритетів ДП “Ліси України”. Дороги – це оперативне реагування та локалізація лісових пожеж. Крім того, вони забезпечують доступ до ресурсів – саме дороги дають підприємству можливість заготовляти необхідний ринку обсяг деревини з достатнім рівнем рентабельності. Врешті-решт, дороги – це одна зі складових переходу до природного лісівництва”, – розповідає генеральний директор ДП “Ліси України” Юрій Болоховець.
За його словами, нові лісові дороги проєктуються так, щоб у максимально стислі терміни повертати інвестиції. Підрядники для виконання робіт визначаються на Prozorro.
Цього року ДП «Ліси України» запланувало будівництво понад 100 об’єктів (ділянок) лісових доріг. Завдяки доступу до нового ресурсу економічний ефект складе майже 2 млрд грн.
Як зазначив Юрій Болоховець, будівництво 165 кілометрів уже завершено, 106 кілометрів – на завершальній стадії. Проте частину проєктів ще не вдалося реалізувати, адже нормативна база щодо прокладання лісових доріг певний час залишалася неврегульованою, що призвело, на жаль, до зупинки деяких проєктів.
Тепер це питання, як і багато інших, унормовано.
Прогалини в нормативній базі більше не блокуватимуть розвиток лісового господарства та не стануть приводом для необґрунтованого тиску з боку силових і контролюючих структур.
“Вдячний колегам із Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України та Державного агентства лісових ресурсів України, які брали участь у процесі вдосконалення нормативної бази. Це справді важливі зміни”, – наголосив Юрій Болоховець.
Минулого місяця ЗМІ облетіла новина про нібито виявлені екологічною інспекцією масштабні незаконні рубки на території Лазещинського лісництва філії «Ясінянське лісомисливське господарство» Карпатський лісовий офіс.
Насправді «сенсації» не сталося. Протягом 2023–2024 років у господарстві як лісовою охороною, так і безпекою «Ліси України» регулярно фіксувалися факти незаконних рубок.
Крадії (місцеві мешканці) вивозили зрубані дерева на конях до сусіднього села Ясіня, де на приватних подвір’ях розташовувалися нелегальні пилорами.
«Ліси України» — не правоохоронний орган, тому лісівники наразі не мають права навіть зупиняти транспорт, не кажучи вже про затримання злочинного угруповання, яке може чинити озброєний опір. Лісівники також не вправі заходити на приватні подвір’я, де місцеве ОЗУ зберігає крадену деревину. Це функція силових структур.
Лісівники згідно зі своїми обов’язками фіксували рубку та передавали матеріали до поліції. Ще у червні 2023 року за нашими матеріалами було відкрито кримінальне провадження, до якого регулярно додавалися нові факти перевірок, проведених безпекою «Лісів України».
Нарешті, минулого тижня оперативниками управління стратегічних розслідувань та слідчими Нацполіції в Закарпатській області за процесуального керівництва спеціалізованої екологічної прокуратури та за участі безпеки ДП «Ліси України» крадіїв було затримано на гарячому. Проведено масові слідчі дії у місцях, де члени угруповання зберігали деревину. Як з’ясувалося, у крадіжках брало участь чимало місцевих мешканців. Крадений бук, ялину, смереку бандити перепродавали місцевим ФОПам.
Навіть після приїзду правоохоронців учасники банди поводилися дуже зухвало. Щоб завадити вивезенню заарештованої деревини на склад лісового господарства, місцеві мешканці розібрали міст і по дорозі розкидали «їжаки» з арматури, які пробивали колеса вантажівок.
Чому банду тривалий час не могли знешкодити?
– Крадіжки деревини фактично є промислом багатьох місцевих мешканців, які не вважають це криміналом, бо «це наш ліс». Тому проблема є соціальною і потребує залучення місцевої влади.
– Правоохоронцям було важливо зловити не лише «лісорубів», але й задокументувати весь ланцюг, включаючи місця зберігання, схеми збуту, нелегальні цехи переробки.
– Справою займається прокуратура; встановлюється можлива причетність до банди співробітників правоохоронних органів та лісового господарства.
Щоб запобігти подальшим набігам «чорних лісорубів» на ліс, шляхи, якими вивозилася незаконна деревина, перекриті. Важкою технікою викопані рови. Проте остаточно вирішити проблему можливо лише, якщо запропонувати місцевій громаді інші некримінальні варіанти заробітку та забезпечивши реальне покарання для всіх учасників банди.
11 021 куб. м сосни днями відправлено до прифронтових регіонів для будівництва інженерно-технічних і військових споруд. Лісоматеріали виїхали з філій Поліського лісового офісу, Столичного лісового офісу, Слобожанського лісового офісу, Північного лісового офісу та Центрального лісового офісу. Найбільше постачання здійснюється з ресурсних регіонів Полісся.
Кінцеві пункти призначення — Харківщина, Донеччина, Запоріжжя та Херсонщина.
Деревина призначена для п’яти військових частин інженерних військ, які займаються будівництвом фортифікаційних споруд на першій лінії оборони: бліндажів, вогневих споруд, траншей. Робимо все максимально швидко, бо зараз зволікати не можна.
Ціна поставки включає вартість вивезення з проміжного складу, завантаження у вагони та доставку залізницею. Щоб зменшити витрати, обшиваємо вагони дошками, збільшуючи їх місткість, адже лише на залізницю припадає майже половина вартості.
Нагадаємо, у вересні ДП “Ліси України” уклало найбільший у цьому році договір із Міністерство оборони України на постачання майже 65 тис. куб. м круглих лісоматеріалів! Цей договір — найбільш раціональний механізм поставок деревини для військових. Завчасно резервуємо необхідний ресурс для ЗСУ, плануємо логістику, оптимізуємо витрати. Уникаємо ситуацій, коли виникає ажіотажний попит у прифронтових регіонах, а в інших деревина не викуповується. Усе відбувається без посередників та перекупників.
Загалом цього року підприємством укладено 10 договорів із військовими частинами на постачання 97 тис. куб. м деревини, більшість із яких виконана на 95%.
Проте, більшість поставок здійснюється на безоплатній основі шляхом вилучення. Цього року передано 185,2 тис. куб. м деревини на суму 335,5 млн гривень, що майже вдвічі більше, ніж минулого року.
Усі заявки закриваємо на 100%, адже розуміємо важливість і значущість деревини для будівництва укріплень!
За декілька останніх років і підприємцями, і лісівниками проведена величезна робота. Зокрема, бізнес інвестував чималі кошти у створення сучасних виробництв. Як результат, на тлі зменшення обсягу заготівлі в Україні в рази зросли надходження від експорту продукції деревообробки.
“Є чим пишатися і лісівникам. Реалізована реформа, запроваджений прозорий ринок з рівним доступом для всіх учасників. Уже в перший рік роботи ДП “Ліси України” відмовилося від державних дотацій і отримало прибуток понад 3,5 млрд грн. Проте у галузі ще залишаються величезні невикористані можливості!”, – говорить Юрій Болоховець.
Не лише бізнес, а й присутні на заході представники екологічної спільноти погоджуються з тим, що Україна недостатньо використовує лісовий ресурс. Щорічно на 10 мільйонах гектарів українських лісів приростає 40 млн кубометрів деревини, але ми не заготовляємо і половини цього обсягу. Маємо всі підстави, як і лісівники Німеччини, Польщі та інших європейських країн, збільшувати заготівлю, не порушуючи міжнародно визнані екологічні вимоги та стандарти.
“У нормативній площині найбільший виклик — завершення підготовки та ухвалення Закону «Про ринок деревини». На мою думку, закон потрібен. Його мета — закріпити кращі напрацювання лісової реформи, щоб стати фундаментом, на який довгі роки будуть спиратися і лісівники, і деревообробники. Бізнес та депутати ще дискутують щодо окремих положень останньої редакції, проте головне — вже ніхто не ставить під сумнів запроваджені нами фундаментальні принципи — вільний для всіх доступ до ресурсу та конкурентну, прозору систему торгів”, – підсумував Юрій Болоховець.
Від часу створення «Ліси України» реалізує весь обсяг деревини на прозорих та конкурентних біржових торгах. Ринок сам формує ціни, які як зростають, так і знижуються, в залежності від ринкової кон’юнктури.
Водночас протягом двох років тривав діалог із бізнесом. Механізми ціноутворення, формування лотів, проведення торгів частково удосконалювалися. Були, наприклад, запроваджені аукціони із застосуванням механізму поетапного формування ціни (спочатку на підвищення, потім на зниження). Середньозважені ціни в розрізі областей розміщуються у відкритому доступі на сайті підприємства.
“Нашою ключовою метою було створити дійсно ринкові гнучкі алгоритми, які б сприяли відкритості ринку для всіх сегментів (від малого до великого), балансу інтересів держави та приватного бізнесу. Саме на таких принципах базується розроблений ДП «Ліси України» Порядок використання деревини”, – каже Юрій Болоховець.
Порядок оснований на сталих практиках, запитах ринку та врегульовує деякі неврегульовані питання продажу деревини.
Новації направлені на створення ще більш стабільних умов для роботи виробників і мінімізацію цінових дисбалансів, які інколи утворюються внаслідок нерівномірного попиту.
Отже, що змінюється:
1️⃣ Запроваджуються 6-місячні довгострокові контракти з фіксованою ціною.
Торги стартують вже в І декаді листопада. До продажу буде запропоновано понад 450 тис. куб. м деревини, в тому числі лісоматеріалів круглих хвойних порід близько 200 тис. куб. м, деревини дров’яної понад 250 тис. куб. м. Об’єми лотів в межах від 3 до 12 тис. куб. м. Довгострокові контракти — це додаткові гарантії та можливість для бізнесу планувати виробничу діяльність.
2️⃣ У зв’язку з реорганізацією «Лісів України» формування лотів до продажу здійснюватимуть новоутворені філії (нинішні лісові офіси), а прив’язка конкретного лоту буде здійснена до надлісництв, що утворюються замість діючих на сьогодні філій.
3️⃣ Стартові ціни аукціонів на необроблену деревину філії встановлюватимуться на підставі затвердженого Прейскуранту по кожному окремому сортименту в розрізі породи (групи порід), класу якості, групи діаметрів, довжини та базису поставки.
4️⃣ В основу формування Прейскуранту буде закладена поточна ринкова вартість базового сортименту, який є переважаючим у лісових насадженнях філії. Визначення ціни всіх інших сортиментів (в розрізі породи (групи порід), класу якості, групи діаметрів, довжини та базису поставки) здійснюватиметься через Єдину шкалу цінових коефіцієнтів, з врахуванням розмірно-якісних характеристик конкретного сортименту.
5️⃣ Для аукціонів із застосуванням механізму поетапного формування ціни (спочатку на підвищення, потім на зниження) встановлені чіткі критерії щодо можливості та черговості їхнього проведення, а також нормативів допустимого відсоткового пониження ціни в ході проведення аукціонів.
Завдяки змінам вже не виникатиме ситуацій, коли сортименти нижчої якості виставляються на торги по більш високий ціні, тому що минулого кварталу на нього ситуативно виник підвищений попит.
“Ціни залишаться ринковими, але збалансованими та справедливими. У бізнесу буде чітке розуміння умов, за яких призначаються аукціони із застосуванням механізму поетапного формування ціни (спочатку на підвищення ціни, потім на зниження ціни)”, – зауважує Юрій Болоховець
Ринок стане більш прогнозованим, що сприятиме розвитку української деревообробки.
У Карпатах триває осіння лісокультурна кампанія. На початку 2024 року у Карпатському лісовому офісі планувалося відтворення лісу на площі 3,3 тис. га. Наразі роботи вже виконано на площі 2,9 тис. га.
Щоб процес відтворення відбувався швидше, Карпатський офіс збільшив план за рахунок зрубів 2024 року. Додатково заплановано лісовідновлення на площі 454 га!
Загалом цього року в Карпатах ДП «Ліси України» висадить 14 млн сіянців! Замість всихаючих смерекових лісів створюються мішані, природні, більш стійкі до змін клімату ліси. Основні породи — бук, дуб, ялиця біла.
За останні два роки ДП «Ліси України» значно зменшило площу суцільних рубок у Карпатах порівняно з середнім показником за останнє десятиліття! Відповідно, не зменшуються, а навпаки, зростають площі, вкриті лісом!
На початок 2024 року в наших карпатських лісах залишалося 36 тис. га заліснених зрубів минулих років, які в процесі переведення в покриту лісом площу.
Але завдяки зменшенню суцільних рубок за рік цей показник зменшився на 3–4 тис. га.
Є і втрати, але вони незначні і компенсуються. У 2024 році передано під видобування корисних копалин 58,7 га, але разом із тим протягом 2023-2024 років карпатськими філіями отримано позитивні рішення щодо передачі нам 838 га самозалісених земель, з яких уже на 271 га оформлено право постійного користування.
Отже, «вирубка Карпат» — це міф! Площа, вкрита лісом, зростає! Принаймні так відбувається в господарствах ДП «Ліси України»!
Два роки тому відбулася масштабна інвентаризація лісогосподарських земель. Колишні держлісгоспи об’єднувались у ДП “Ліси України”.
Проте, під час проведення заходів на Закарпатті, реєстратор майнових прав Колочавської сільської ради вирішив скористатися нагодою, щоб переоформити лісогосподарські землі Соймівського та Пилипецького лісництв Міжгірського лісового господарства на інших лісокористувачів. Площа незаконно відібраних земель склала 2543,77 га.
ДП “Ліси України” подало скаргу до Міністерство юстиції України. Її задовільнили та визнали це рішення протиправним.
Реєстратору майнових прав Колочавської сільської ради вручено підозру у вчиненні кримінального правопорушення. Прокуратура подала позови щодо витребування земельних ділянок.
Відкрито кримінальне провадження. Триває досудове розслідування.
З початку року Міністерство економіки України затвердило нові Мінімальні вимоги щодо безпеки і здоров’я на роботі працівників лісового господарства та під час виконання робіт із зеленими насадженнями.
Підприємство створило робочу групу з розробки нових внутрішніх нормативних актів з охорони праці. Відділ охорони праці та цивільного захисту, провідні інженери лісових господарств, філій здійснювали виїздні наради та форуми на базі Карпатський лісовий офіс та Подільський лісовий офіс.
На перших етапах напрацювали пріоритетні напрямки роботи. Запровадили декілька пілотних проєктів.
На місці проведення лісогосподарських робіт вводяться чек-листи. Робочі місця працівників перевірятимуть за критеріями відповідності – укомплектованість бригади, наявність і застосування працівниками засобів індивідуального та колективного захисту, справність інструменту, допоміжних засобів, також укомплектованість медичної аптечки і т.д.
Проєкт запроваджують у філіях «Берегівське лісове господарство», «Ізяславське лісове господарство», «Черкаське лісове господарство» та «Чернівецьке лісове господарство».
Відбуватиметься трирівневий контроль безпеки праці від майстра лісу, лісничого до директора філії. Чек-листи відрізнятимуться в залежності від робочих місць.
Другий пілотний проєкт – карти ідентифікації небезпек та оцінки професійних ризиків.
Проєкт впроваджують у філіях “Болехівське лісове господарство”, “Жмеринське лісове господарство” та “Івано-Франківське лісове господарство”.
Проєкт надасть можливість оцінити професійні ризики та небезпеки працівників лісової галузі. Карти ризиків визначатимуть їх прийнятність та дозволяють вчасно вживати необхідні заходи.
Пілотні проєкти запровадили на три місяці. При успішній реалізації, вони запрацюють по всім лісовим господарствам ДП “Ліси України”.
На Львівщині ДБР, за матеріалами перевірки безпеки ДП «Ліси України» і з принципової позиції Спеціалізованої екологічної прокуратури, завершило розслідування щодо екс-керівника Славського лісгоспу, який привласнив землю та майно на суму 3 млн грн.
На одній з ділянок держпідприємства розташований «будинок лісника». Після реконструкції площа будівлі склала понад 200 кв. м, а загальна вартість землі та споруди – понад 3 млн грн.
Екс-директор є депутатом та головою постійної комісії з питань землекористування сільради Славської ТГ Львівської області. Він звернувся від імені своєї дружини до сільради за дозволом на виготовлення проєкту землеустрою ділянки нібито для ведення особистого господарства.
Після позитивного рішення він залучив трьох інженерів-землевпорядників, які «не помітили», що земля і будівля належать лісгоспу. На підставі підробленого проєкту сільрада передала землю дружині посадовця.
Після перевірки безпеки ДП «Ліси України» директора було звільнено. ДБР відкрило справу, а земля та будівлі повернуті.
На півночі України розпочали ще один етап розмінування лісів. Минулого тижня команда ТОВ «НВК Патрон Демайнінг» почала працювати у лісових масивах Коляжинського лісництва Ніжинської філії ДП «Ліси України».
У 2022 році на 26-ти гектарах лісів держлісфонду Чернігівщини тривалий час розміщувалися війська рф. З цих позицій вони обстрілювали населені пункти Чернігівської області. Завдяки українським захисникам ворог був вибитий, але після них вся територія досі залишається недоступною для лісівників. Ліси забруднені боєприпасами, нерозірваними снарядами, знищеною технікою та іншими небезпечними предметами.
Уже знайдено понад 30 одиниць вибухонебезпечних предметів, і це лише початок! На жаль, загалом близько 800 гектарів лісів у Ніжинській філії залишаються потенційно небезпечними – на цих ділянках не можливо здійснювати господарську діяльність.
Процес розмінування не швидкий і потребує обережного підходу, та головне, що він триває. Після завершення робіт з розмінування ДП “Ліси України” планує продовжити будівництво лісової дороги, яку почали будувати ще до повномасштабного вторгнення. Це значно полегшить боротьбу з лісовими пожежами, протидію незаконним вирубкам, забезпечить кращий доступ до лісових ресурсів і стане ще однією важливою артерією для лісівників.
Безпека наших лісів — це наш спільний пріоритет!