Місяць: Грудень 2024
Машини з лісових господарств Північний лісовий офіс. Надійні та потужні Mitsubishi L200, Peugeot Landtrek, Volkswagen Amarok.
Транспорт доглянутий та у дуже доброму технічному стані, 2016-2023 років випуску.
🔑 Ключі від пікапів вручили особисто військовим ремонтно-відновлювального батальйону. Бригада знаходиться на Куп’янському напрямку. Як розповідають військові, втрати техніки дуже великий внаслідок активності ворожих дронів та ударів КАБами.
Передані пікапи використовуватиме батальйон БПЛА для евакуації особового складу, підвозу боєприпасів та роботи з групою, яка працює з безпілотниками.
🚘 Підприємство постійно і системно передає транспорт на військові потреби, адже розуміємо його важливість на передовій. Зокрема, восени за один раз передали три десятки пікапів для 13 бригад на різні напрями.
Днями для 68 окрема єгерська бригада ім. Олекси Довбуша окрім пікапа, передали лабораторію РЕБ, яка складається з вантажного буса, у якому розміщена вся необхідна для ремонту техніка.
Загалом підприємство передало ЗСУ вже понад 200 одиниць різного транспорту.
Стрільба з лука, конкурси, колядки, смаження зефіру та багато інших активностей — так проводять час молоді лісівники напередодні різдвяних свят по всій країні!
“На один із таких заходів завітав особисто, щоб привітати діток. Отримав справжнє задоволення від неймовірної атмосфери. У цьому році приміщення лісництв ми замінили на рекреаційні пункти. Подивіться на цю красу! Живі ялинки, святий Миколай, чай зі смаколиками — що ще потрібно для щастя? У дітей має бути щасливе дитинство! Особливо під час війни ми маємо про це памʼятати. І створювати настрій кожного дня. Адже саме для них ми живемо, працюємо і боремося за нашу Незалежність”, – говорить Юрій Болоховець.
Як бачите, наші рекреаційні пункти актуальні не тільки під час пожежонебезпечного періоду влітку. Це популярне місце для чудового проведення часу у будь-яку пору року. За нашими підрахунками, рекреаційні пункти цього року відвідало близько 3 млн людей. Це суттєво вплинуло на збереження лісу від вогню, тож наші інвестиції та зусилля мають результат.
Приходьте в гості, проводьте заходи, насолоджуйтеся лісами України!
Підприємство постійно перебуває в контакті з мобілізованими працівниками, а також підшефними бригадами, де служать чимало лісівників. Одна з таких — 68 окрема єгерська бригада. Допомагаємо їм вже майже рік. Передавали авто та комплектуючі до них, дрони.
І допомога відбувається у постійному режимі. Бійці 68 окремої єгерської бригади зараз перебувають на одному з найскладніших напрямків — Покровському. Тут ворог не покидає спроб прорвати оборону наших воїнів.
Як розповідають військові, ворожі дрони-камікадзе часом просто кружляють Покровськом, влучають у житлові будівлі, критичну інфраструктуру і по позиціях. Тому задача наших хлопців — швидко відреагувати, відбити можливі атаки. У цьому допомагають потужні засоби РЕБ, які глушать сигнал. Мобільні РЕБи ставлять на звичайні пікапи або броньовану техніку.
Але під час інтенсивних боїв, переїздів із місця на місце, вони часто ламаються. Антена зачепилася за гілку і РЕБ вже потребує ремонту. У день десятки, а то і сотні засобів потрібно швидко відновлювати. Раніше виїзна бригада з роти радіоелектронної боротьби приїжджала на місце. Забирала зламані РЕБи. Відвозили їх у спеціальну кузню на ремонт. Виявляли причину поломки, ремонтували. Потім привозили назад. Це десятки зайвих кілометрів, години втраченого часу.
Воїни, знаючи, що на лісівників можна завжди покластися, звернулися до підприємства. Попросили лабораторію для ремонту РЕБ та пікап для перевезення особового складу. Все оперативно закупили та особисто вручили.
Лабораторія складається з вантажного буса, у якому розміщена вся необхідна для ремонту техніка – паяльна станція, 3D принтер, кабелі, блоки живлення, 2 ноутбуки на яких відображається інформація про пошкоджену техніку. У додачу до комплекту йде зарядна станція та генератор, які живлять все необхідне обладнання у польових умовах.
Також додатково закупили пікап Volkswagen Amarok, який перевозитиме особовий склад ремонтної роти.
Воїни дякують ДП “Ліси України”, генеральному директору Юрій Болоховець, якому болить за кожного воїна, та Спілка воїнів-лісівників України, яка зібрала це обладнання, за таку необхідну допомогу. Лабораторія дозволить економити час на ремонтах РЕБів. Приїхали, відремонтували і поїхали далі. Цим самим рятуватиме життя нашим військовим.
❗️ДП «Ліси України» вперше підбиває попередні підсумки року у форматі конференції за участі народних депутатів, представників Міндовкілля, Мінекономіки, Міноборони, ДСНС, провідних екологів, представників місцевого самоврядування.
Обов’язково зупинимося на кожному виступі більше детально. Поки що наводимо основні тези виступів.
Генеральний директор Юрій Болоховець:
✔️Нам вдалося уберегти українські лісі від повторення масштабних пожеж 2020 року – попри відсутність опадів, аномальну спеку, замінування та постійні повітряні атаки площа пожеж у рази менше, ніж у середньому в 2015-2020 роках.
✔️Завдяки прибутковий роботі майже 400 млн грн інвестовано у мобільну сучасну техніку для швидкого реагування на загоряння.
✔️Висаджена рекордна кількість сіянців нових дерев, заліснюємо всі вільні площі. Якщо громади передаватимуть території, зможемо висаджувати в рази більше.
✔️Відкрито 7 потужних сучасних насіннєвих центрів – весною та восени маємо дуже обмежений час для висадки, тому збільшую виробництво сіянців із закритою кореневою системою, які можна висаджувати чи не увесь рік.
✔️Як і провідні європейські лісові компанії, «Ліси України» більше не займаються переробкою — це нерентабельно. Проте дохід підприємства не зменшився.
✔️Найбільший виклик наступних років – відмова від суцільних та перехід виключно на вибіркові рубки в Карпатах. Потрібні дороги, нова техніка, перенавчання людей.
✔️У рамках існуючих екологічних вимог можливо збільшити заготівлю до 20 млн кубічних метрів деревини на рік. Ми над цим працюємо.
✔️Дефіцит робітників буде лише загострюватися – закупівля техніки для механізованої заготівлі одна з ключових задач наступного року.
✔️Допомога ЗСУ складає понад 1 млрд грн, підприємство збільшує обсяги підтримки військових. Бригади на фронті це відчувають.
Виконавчий директор Ігор Лицур:
✔️Лісова галузь України проходить той шлях, який ще 25 років тому пройшли країни Балтії та Східної Європи.
✔️У компанії є чітка стратегія розвитку. Наступний етап – корпоратизація.
✔️Сучасна компанія європейського рівня – це не лише процеси управління, технології, техніка, але й компетентні та ініціативні працівники.
✔️Цього року компанія сплатить майже 9 млрд грн податків. Наступного – майже 10 млрд грн. Реорганізація, яка відбувається у компанії, не вплине на місцеві податки, які отримують громади.
Директор департаменту інвестицій Віктор Бусько:
✔️Щорічний об’єм інвестицій ДП «Ліси України» приблизно 2 млрд грн.
✔️У 2024 році ми найбільше інвестували у селекційно-насіннєві центри, у 2025 році понад 600 млн грн плануємо витратити на лісогосподарську техніку та обладнання для механізованої заготівлі.
Директор департаменту IT-технологій Андрій Вороний:
✔️Пріоритетний напрям наступного року – ERP-система, яка дозволить автоматизувати та стандартизувати управління бізнес-процесами, отримувати достовірну та своєчасну інформацію.
Директор департаменту по роботі з персоналом Костянтин Войцеховський:
✔️За два роки тричі підвищували зарплати, з 1 січня середній оклад працівника зросте ще на 13%.
✔️Витрати на соціальну підтримку працівників відповідно до Колективного договору складають 800 млн грн на рік.
✔️У «Лісах України» одна з найкращих програм підтримки демобілізованих.
✔️У європейських компаніях витрати на оплату праці в собівартості деревини складають 25%, в Україні цей показник становив 42-43%. Завдяки реорганізації цього року вдалося скоротити зайвий адміністративний апарат і оптимізувати витрати, поступово наближаючись до показників ефективності європейських компаній.
21 жовтня ДП «Ліси України» оголосило закупівлю бензину та дизельного пального з доставкою на суму понад 1,12 млрд грн.
5 листопада відбулося розкриття тендерних пропозицій. На участь у закупівлі подалися троє учасників:
🔸 ТОВ “ЛЮКС КРАЇНА” – 941 094 000,00 грн;
🔸 ПАТ “УКPНAФТА” – 941 094 094,00 грн.;
🔸 ТОВ “КАРПАТСЬКА ПАЛИВНА КОМПАНІЯ” – 1 005 230 601,00 грн.
У пропозиції ТОВ «Люкс Країна» були виявлені невідповідності, які так і не були усунені! Зокрема, ТОВ «Люкс Країна», яке є постачальником палива імпортного походження, не підтвердило відповідність запропонованого товару вимогам державних стандартів України.
Під час перевірки пропозиції ПАТ «УКРНАФТА» також були виявлені невідповідності, які 25 листопада було запропоновано усунути! ПАТ «УКРНАФТА» не надало жодного документу для усунення виявлених у своїй тендерній пропозиції невідповідностей.
Звертаємо особливу увагу!
🔸 Вимоги до складу документів тендерної пропозиції були ідентичні вимогам попередніх закупівель;
🔸 Вимоги тендерної документації потенційними учасниками процедури закупівлі не оскаржувалися в АМКУ;
🔸 ТОВ «Люкс Країна» та ПАТ «УКРНАФТА» не оскаржували своє відхилення в АМКУ;
🔸 до всіх учасників застосовано єдиний підхід до розгляду пропозицій та всім учасникам надано можливість усунути виявлені невідповідності.
На відміну від двох інших учасників, ТОВ «КАРПАТСЬКА ПАЛИВНА КОМПАНІЯ» усунуло всі виявлені невідповідності та, відповідно до вимог законодавства, підлягало визначенню переможцем❗️
За результатами електронного аукціону, ціна ТОВ «КАРПАТСЬКА ПАЛИВНА КОМПАНІЯ» за літр палива складає:
🔸 дизельне паливо: 47,16 грн з ПДВ;
🔸 бензин А-95: 49,65 грн з ПДВ.
ДП «Ліси України» надіслано запит до переможця про перерахунок ціни в бік зменшення ціни тендерної пропозиції. Отже, ціна, запропонована ТОВ «КАРПАТСЬКА ПАЛИВНА КОМПАНІЯ», не є остаточною.
16 грудня ПАТ «УКРНАФТА» подало скаргу на рішення ДП «Ліси України» про визначення ТОВ «КАРПАТСЬКА ПАЛИВНА КОМПАНІЯ» переможцем. Станом на 12:00 19 грудня дату розгляду скарги АМКУ не призначено.
ДП «Ліси України» – державна компанія, яка при проведенні закупівель діє в межах, визначених законодавством, та керується принципами, встановленими Законом.
З початку 2024 року лісівники ДП «Ліси України» висадили понад 201 млн садивного матеріалу на площі понад 26,7 тис. га. За підсумками року, кількість висаджених сіянців зросте близько до 207 млн.
Що змінилось у цьому році?
📍Південь
До 2020 року середній показник садіння лісу складав 300 га на рік.
✔️У цьому році Південь увійшов в топ 3 регіонів з лісорозведення. В планах створити 5,1 тис га лісів (минулий рік 3,4 тис).
✔️Висаджуємо змішані насадження. Переважають листяні породи – близько 90% від усіх насаджень (дуб – 84%, акація -12%, гледичія – 4%). Решта – соснові насадження (сосна кримська, сосна звичайна). Листяні породи тут зазвичай слугують захисним бар’єром від вогню та сильного вітру.
✔️ Для формування біорізноманіття у лісах до складу основних лісотвірних порід додали 2,8 млн. шт. супутніх порід (клени, вишня, черемха, ясен, алича, абрикос тощо).
✔️ Разом з тим, восени 2024 вперше висаджено сіянці із закритою кореневою системою – 202 тис шт., із них 140 тис сіянців дуба.
📍Поділля
✔️На півночі регіону відмовляємось від чистих насаджень сосни, які створюють високу пожежну небезпеку та вражаються сосновим короїдом. Цього року до сосни додають дубові породи (25%). Відтак, створюється мішаний ліс, краще захищений від пожеж, адаптований до змін клімату, та більш стійкіший до шкідників і хвороб.
✔️На Буковині у Карпатській частині є тенденція до збільшення мішаних ялиново-ялицевих насаджень. Ялина в монокультурах масово всихає. Додавання ялиці дозволяє цю проблему вирішити.
📍Карпатський регіон
Разом з ялицевими насадженнями, всихає смерека. Це були штучно створені ліси, висаджені всередині минулого століття. Під час лісокультурної кампанії у цьому році створюють буково-ялицеві ліси, додаючи супутні породи (клен, явір, модрина).
📍Київщина, Житомирщина
Лісівники Столичного лісового офісу здійснили найбільшу висадку серед інших регіонів. Заплановані обсяги перевиконали на 147,9 %, при цьому висаджено 54,4 млн сіянців.
✔️У цьому році продовжуємо перехід від соснових монокультурних насаджень, які раніше створювали пожежну небезпеку влітку. Окрім основних порід – сосни та дуба звичайних, до складу насаджень додають березу, липу, клен, модрину, вільху та ліщину.
✔️ Збільшуємо чисельність плодових дерев – яблуні, груші, калина, шипшина, горіх манчжурський та інші види. Це не тільки збільшення біорізноманіття. Місцеві мешканці зможуть у дозволених місцях збирати ягоди.
✔️Зросла кількість сіянців з закритою кореневою системою. В порівнянні з 2021 роком – у 2 рази. 4,5 млн сіянців було використано в цьогорічному лісовідновленні.
📍Полісся
Регіон на другому місці із садіння – заплановані обсяги перевиконали на 158%, при цьому висаджено 33,3 млн штук сіянців.
✔️Висаджують плодові дерева (яблуня, груша, черешня, аронія) у якості кормових ремізів, щоб захистити інші насадження від потрави дикими тваринами, які прогризають кору.
✔️Основні породи – сосна, ялина та дуб, доповнюючі породи – береза, граб. Монокультури більше не висаджують.
📍 Північ
Основна порода при висадці сосна – 90%. Цьогоріч при висадці лісівники додають 10% листяних порід, які добре приживаються у цих краях – березу та дуб. Таким чином створюють бар’єри з листяних порід для протидії лісовим пожежам у теплий період.
✔️На Городнянщині, що на Чернігівщині, лісівники провели заліснення деградованих сільськогосподарських земель на площі 16,5 га. На місці багаторічного пустиря висадили сосну, дуб та березу.
📍Слобожанщина
✔️ В Гадяцькій громаді отримали деградовані землі площею 37 га. Раніше тут був бур’ян, інші небезпечні інвазійні рослини. Лісівники провели очистку, провели підготовку ґрунту. Висадили мішані насадження – сосна з додаванням листяних порід (дуб, береза та плодові породи).
✔️В чотири рази збільшили садіння сіянців із ЗКС. Минулого року це було 9 тисяч сіянців, цьогоріч 40 тисяч. Сіянці вирощують у власних розсадниках.
✔️ Вдвічі збільшили висадку на прифронтовій Харківщині (у лісництвах, які входять до складу підприємства). Якщо в минулому році висадили лісів на площі 253 га, то у цьому 425га.
✔️Висаджуємо тільки змішані культури – до 8 рядів сосни додаємо 3 ряди листяних порід.
📈 У ДП «Ліси України» висаджена рекордна кількість сіянців із ЗКС 9,8 млн. Вдвічі більше, ніж минулого року.
🪵З виставлених на продаж законтрактовано майже 90% лісоматеріалів круглих, що є рекордним показником. Середнє зростання цін – 31%. Найбільше – на 51% – подорожчала наша основна порода – сосна.
На відміну від круглого лісу, ціни на дрова промислового використання майже не змінилися. Викуплено переважно найдешевші позиції — 72% від виставленого на торги обсягу.
Називають різні причини стрімкого збільшення попиту на круглу деревину. Для нас найважливіше те, що зростання відбулося ринковим шляхом.
✔️ Практично такий самий обсяг лісоматеріалів філії підприємства виставляли на перший квартал 2024 року (з урахуванням обсягів першого кварталу, які були продані раніше на піврічних торгах);
✔️ Стартові ціни на аукціони I кварталу 2025 року були сформовані на рівні діючого прейскуранту на лісопродукцію в IV кварталі 2024 року;
✔️ У торгах брали участь на 10% більше учасників порівняно з аналогічними торгами у минулому році.
“Зазначу, що лісоматеріали на перший квартал поки що лише законтрактовані. Яким буде відсоток виконання договорів з боку бізнесу, побачимо вже наступного року. У разі відмови ресурс виставлятиметься на додаткові торги. Підприємство націлене на збільшення надходжень до державного бюджету, але ми завжди готові до діалогу з ринком і зацікавлені у створенні умов для розвитку української деревообробки”, – підсумував Юрій Болоховець.
Про це свідчать результати роботи 23-х ланок із контролю за відведенням і таксацією лісосік.
На початку листопада ми повідомляли про старт роботи ланок, які здійснюватимуть контроль за дотриманням законодавства під час відведення і таксації лісосік.
Перевірялися ділянки рубок головного користування та рубок формування і оздоровлення лісів, відведених на 2025 рік. Кожна ланка складалася з трьох лісівників із різних лісових офісів, що дозволяє уникнути конфлікту інтересів при здійсненні перевірки. Додаткового були залучені представники міжрегіональних управлінь Державного агентства лісових ресурсів України.
Основна увага приділялася якості робіт щодо відмежування лісосік, відповідальності кількісних та якісних показників лісової ділянки даним відведення, а також технічного оформлення матеріалів відведення.
Контрольними перевірками було охоплено 94 філії, тобто більшу частину підприємства (266 ділянок загальною площею 673,6 га, що значно більше, ніж минулого року).
За результатами контрольних заходів виявлено додатково 1,5 тис. м3 ліквідної деревини, яка потенційно могла бути незаконно реалізована!
Цифра досить значна, але це майже вдвічі менше, ніж минулого року, якщо враховувати, що перевіркою охоплена більша кількість ділянок.
Порушення виявлені лише в 13 філіях з 94‼️
Це означає, що постійні перевірки, робота Департаменту безпеки та кадрові зміни дають результат. Зловживань стає менше, значно звузились можливості для виникнення необлікованої деревини, яка реалізується незаконно.
Це підтверджують не лише результати перевірок, а й бізнес, адже переробники краще за будь-кого знають ситуацію на ринку деревини.
Відбулася конференція трудового колективу ДП “Ліси України” по внесенню змін в Колективний договір підприємства за участі генерального директора Юрія Болоховця, директора Департаменту з персоналу Костянтина Войцеховського, голови Первинної профспілкової організації ДП “Ліси України” Володимира Сафронова, голови Профспілки працівників лісового господарства Володимира Ткачука.
Основний акцент на підтримці ветеранів, які повернулись на підприємство, та сімей загиблих.
💬“Ми затвердили наш Колективний договір понад рік тому. Дуже важливо, що це не декларація – договір реально виконується, все обіцяне підприємство забезпечує. Не залежно від регіону, філії, лісництва – працівники компанії в однакових умовах, і це справедливо. Водночас ми продовжуємо діалог з колективом, обговорюємо пропозиції, зауваження. Розуміємо необхідність збільшення соціальних стандартів, поступового зростання оплати праці. З січня оклади для працівників новоутворених надлісництв та філій в середньому зростуть на 13%. Буде посилена підтримка учасників бойових дій та сім’ї загиблих”, – зазначив Юрій Болоховець.
За словами Костянтина Войцеховського, змін напрацьовано чимало.
💬“Перш за все, подбали про щорічну фінансову допомогу для родин загиблих воїнів, передбачили кошти на оздоровлення дітей. Для демобілізованих, які потребують медикаментозного лікування з довготривалим застосуванням лікарських препаратів, підприємство щорічно надаватиме допомогу до 50 тисяч гривень на купівлю ліків, або до 100 тисяч на хірургічне лікування за наявності підтверджуючих документів”, – заявив Костянтин Войцеховський.
Перелік основних змін до Колективного договору:
✔️Збільшується компенсація за дрова на опалення до 7500 гривень.
✔️Премія працівників лісництв залежатиме від обсягів реалізації продукції лісництва, а не всієї філії (від особистих результатів).
Голова первинної профспілкової організації ДП “Ліси України” Володимир Сафронов зазначив, що внесені зміни принесуть значні переваги для низової ланки.
💬 «Всі зміни проголосували одноголосно. Підприємство розвивається – зростає рентабельність виробництва, і це дає можливість збільшити середню зарплату та допомогу ветеранам і родинам загиблих. Соціальні стандарти зростуть в тому числі завдяки реорганізації. Організаційна модель «Лісів України» стає більш ефективною, оптимізується витрати, більше коштів почне отримувати низова виробнича ланка, і ми це лише вітаємо», – підсумував результати конференції Володимир Сафронов.
“Заради дитячих посмішок можна зрушити гори! Напередодні різдвяних свят запросив у Київ наших добрих друзів – родину загиблого воїна-лісівника Бориса Харчишина.
Планував відвідати Харчишиних та привезти гостинців, а потім згадав своє дитинство. Я виріс у невеликому селі і пам’ятаю, які яскраві спогади залишила перша поїздка у велике місто. Тож запросив Тараса і Назара разом із їхньою мамою Надією в Київ, у парк атракціонів. Влітку ми профінансували реабілітацію хлопців у спеціалізованому санаторії, адже у дітей – вроджені проблеми зі здоров’ям.
Лікування допомогло, але курс реабілітації треба проводити регулярно. Користуючися нагодою обговорили з пані Надією наші подальші дії”, – говорить Юрій Болоховець
ДП “Ліси України” – це велика родина. У святкові дні не забуваємо про сімʼї лісівників, які віддали життя за нас із вами.