30.04.2025
Оновлення автопарку: ДП “Ліси України” закупить 179 автомобілів

Через повномасштабну війну автопарк ДП «Ліси України» зазнав суттєвих втрат. З початку бойових дій лісівники передали на потреби фронту понад 1 000 одиниць техніки, зокрема сотні легкових автомобілів. Це поглибило дефіцит транспорту в лісовому господарстві.

 

Ще рік тому, внаслідок передачі ДП «Ліси України» техніки для потреб фронту та старіння автопарку (понад 50% машин були застарілими), в середньому на одне лісництво припадало менше одного автомобіля. У деяких господарствах не залишилося жодної технічно-справної машини.

 

У 2024 році ДП «Ліси України» розпочало масштабну програму відновлення автопарку. Протягом року вже закуплено 250 одиниць транспорту, завдяки чому кількість лісництв без автомобілів скоротилася вдвічі. Сьогодні в середньому один автомобіль обслуговує 2 500 га лісу.

 

Однак потреба в техніці залишається високою. Особливо це стосується прифронтових регіонів — зокрема, лісгоспів Харківщини, які нещодавно увійшли до складу ДП «Ліси України». Для забезпечення їхньої роботи вже передано 6 позашляховиків з протипожежним обладнанням із філій ДП «Ліси України» інших областей.

 

Незабаром до ДП «Ліси України» приєднаються також Словʼянське, Лиманське, Великоанадольське, Олешківське та Великокопанівське лісові господарства. Вони також потребують сучасної техніки для охорони та обслуговування лісів.

 

У рамках інвестиційного плану підприємство планує у 2025 році закупити ще 179 автомобілів, зокрема:

 

49 повнопривідних пікапів, половина з яких буде обладнана лісопожежними модулями ємністю 0,5 м³;

 

130 автомобілів підвищеної прохідності, призначених для патрулювання, боротьби з незаконними рубками, реагування на загоряння та виконання виробничих завдань.

 

Закупівлі здійснюються через електронний майданчик Prozorro. У комплектацію автомобілів входять:

 

зимовий комплект шин;

спеціальне обладнання для багажника;

металевий захист двигуна;

стандартний дорожній набір безпеки та аксесуари.

 

25.04.2025
Інвестиційна програма ДП «Ліси України»: 50 нових рекреаційних пунктів у 2025 році

Минулого року рекреаційні пункти «Лісів України» відвідало понад 3 млн українців. Збережено тисячі гектарів лісу, які б могли вигоріти, якби для людей не були створені комфортні, безпечні та безкоштовні місця відпочинку.

 

Цього року продовжуємо розвиток програми рекреації. Починаючи з 2023 року підприємство влаштувало понад 100 нових сучасних “Лісовичків”. У 2025 році організуємо ще 50.

 

Нові рекреаційні пункти – це повноцінні комплекси дозвілля з наявною інфраструктурою (дитячі та спортивні майданчики, вода, електроенергія, вбиральні, мангали тощо). Поруч, як правило, створюються екостежки мальовничими місцями.

 

Найбільше нових пунктів з’явиться на Поліссі та північних регіонах, де переважають особливо вразливі до пожеж хвойні насадження.

 

Як обираємо локації для розміщення «Лісовичків»?

 

1.Перехоплення туристичного потоку

  

Пункти розташовуються у місцях, де найбільше зосереджуються відпочивальники. Найчастіше це локації поблизу автошляхів та населених пунктів. Наприклад, це цього року вже відкритий рекреаційний пункт на автошляху Н-31 “Дніпро-Решетилівка” поблизу села Обухівка. На Великдень він був вщент заповнений.

 

2.Запобігання стихійним сміттєзвалищам

 

Залишене після пікніків сміття загрожувало утворенню стихійного сміттєзвалища у лісі на узбережжі річки Псел у Сумах. Щоб це припинити, будуємо новий рекреаційний пункт.

 

3.Убезпечення відпочивальників від мінної небезпеки

 

На Київщині, Чернігівщині, Сумщині, Харківщині, інших регіонах тисячі гектарів лісу засмічені вибухонебезпечними предметами, часто небезпечно ділянки знаходяться неподалік населених пунктів та становлять загрозу для людей. Один з наших нових рекреаційних пунктів розміщуємо поблизу Ірпеня, де у 2022 році відбувалися запеклі бойові дії.

 

4.Просвітницькі та культурні заходи спільно з громадами

 

Розвиток мережі є елементом співпраці підприємства з місцевими громадами. Один з районів міста Кам’янське прилягає до лісових масивів Панківського лісництва. Громада звернулася з пропозицією облаштувати тут рекреаційний пункт із спортивними майданчиками для гри у футбол, баскетбол тощо.

23.04.2025
Законтрактували, але вчасно не забрали: на складах ДП «Ліси України» чекає на відвантаження 100 тис. м³ лісоматеріалів круглих.

Під час останніх зустрічей із бізнесом звучала вимога збільшити заготівлю, оскільки ресурсу гостро не вистачає.

 

Але ж факти свідчать про інше. З початку квітня на «гарячу лінію» ДП «Ліси України» не надійшло жодної скарги не невиконання договорів з поставки деревини з провини лісівників (єдиний випадок стосується конфлікту між підприємцями у Карпатському регіоні, заручниками якого стали наші працівники). Проте обсяг невибраної продукції на складах помітно зріс.

 

Також до 500 млн грн збільшилася заборгованість бізнесу за вже поставлену продукцію. 

 

Серед тих, хто не виконує зобов’язання, є компанії з ТОП-10.

 

Відповідальність бізнесу за зрив контрактів на даний час мінімальна. Покупці фактично нічим не ризикують. За суттєвих коливань цін на ринку іноді простіше не вибирати продукцію за незакритим контрактом і знову вийти на торги.

 

ДП «Ліси України» заготовляє продукцію під конкретний контракт. Тож втрата часу на проведення повторних торгів пов’язана з ризиком погіршення класу якості деревини (особливо у теплий період року). Внаслідок накопичення лісопродукції та перезавантаження складів зростають витрати на складування. Несвоєчасна оплата негативно впливає на стан розрахунків з виконавцями послуг (передусім із лісозаготівлі). Вимушена зупинка дестабілізує роботу заготівельників, втрачаються дефіцитні  працівники, яких складно замінити.  

 

Наша компанія працює над вирішенням проблеми. Збільшуємо частку довгострокових контрактів. Ситуація, безумовно, нормалізується. Проте питання відповідальності бізнесу має бути обов’язково враховано у подальших дискусіях щодо збільшення заготівлі. Якщо вимагаємо, то і відповідаємо…

22.04.2025
Понад 30 лісових пожеж на свята: лісова охорона підприємства спрацювала оперативно і професійно!

За останній тиждень на території ДП “Ліси України” виникла 31 лісова пожежа на території 78,4 га. 

 

Основна причина — людський фактор. Погода надзвичайно тепла і суха. У лісі багато відпочивальників. Попри заборону люди розводять багаття. Також фіксувались випадки підпалу сухої трави та сміття.

 

Додався і військовий фактор: у Київській області не зважаючи на путінське “перемир’я” пожежу спричинило падіння дрону. 

 

Всі загоряння були оперативно ліквідовані. До гасіння залучилися 163 працівника лісової охорони, 23 пожежних автомобілі, 15 тракторів, які доставляли цистерни з водою або ж створювали протипожежні бар’єри.

 

Окрема складна ситуація на Харківщині у Балаклійському лісництві, де виникла лісова пожежа у понад 340 га. Масштаб пояснюється замінуванням лісових масивів. Вогонь перекинувся у замінований ліс з луків, які підпалили місцеві мешканці. Нині пожежа локалізована спільними зусиллями працівників лісової охорони та ДСНС. Триває її повна ліквідація. На жаль, під час ліквідації пожежі підірвався один пожежний автомобіль з двома нашими працівниками.

22.04.2025
“Найкращі студенти НУБІП отримали перші сертифікати-запрошення на роботу в ДП “Ліси України”!”, – генеральний директор Юрій Болоховець.

“Сьогодні мав честь повернутися до рідної Альма-матер – Національного університету біоресурсів і природокористування України – і звернутися до майбутніх фахівців лісової галузі. Важливо донести студентам, що робота є. Вакансій на підприємстві вистачить всім, хто дійсно готовий працювати на результат. 

 

Сильна лісова галузь починається з якісної освіти. Тому підтримуємо фахові навчальні заклади і заохочуємо студентів не лише до теорії, а й до практики. 

 

Співпраця вже налагоджена – кожен студент-лісівник може пройти у нас виробничу практику, але роботу пропонуємо тим, хто проявляє себе – і в навчанні, і в справі. 

 

Кращі студенти матимуть право вибору – де саме працювати. Ми шукаємо не просто виконавців, а командних гравців, які готові розвивати галузь разом із нами.

 

ДП “Ліси України” — найбільше лісогосподарське підприємство країни, що формує нову культуру управління лісами. Ми працюємо прозоро, системно і з фокусом на майбутнє. Для молоді це шанс отримати реальний досвід, професійний ріст та гідні умови праці”, – говорить Юрій Болоховець.

21.04.2025
При ліквідації лісової пожежі на Харківщині на міні підірвався пожежний автомобіль ДП «Ліси України» з двома працівниками!

Суха і спекотна погода на Харківщині. Місцеві мешканці у вихідні дні (попри сувору заборону!) випалювали луки – вогонь перекинувся на Балаклійське лісництво.

 

На місце одразу виїхав пожежний модуль лісництва, проте через замінованість та детонацію боєприпасів, пожежа швидко поширилася вглиб лісу, охопив площу понад 300 га!

 

Завдяки приєднанню до ДП «Ліси України» харківські лісгоспи цієї весни встигли підготуватись до пожежонебезпечного періоду. Отримали паливно-мастильні матеріали, запчастини, нові пікапи з пожежними модулями. Тож на ліквідацію пожежі лісівники перекинули велику кількість техніки – пікапи, пожежні автомобілі, трактор лісництва. Екстрено залучили пожежні автомобілі та пожежні модулі із сусідніх надлісництв ДП «Ліси України». На Харківщину мобілізована техніка та працівники з лісництв Полтавщини.

 

На жаль, під час гасіння на лісовій дорозі, яка вважалася умовно безпечною, підірвався один з пожежних автомобілів. Постраждали двоє працівників лісництва. На щастя, живі, отримують необхідну медичну допомогу.

 

Завдяки героїчним діям лісівників ДП «Ліси України» вдалося запобігти виникненню верхової пожежі та поширення вогню на ще більші території.

 

На місці пожежі також працює техніка та особовий склад служби ДСНС, піротехніки, медики та інші служби.

 

Звертаємося до всіх! В багатьох регіонах країни встановилась тепла і суха погода. В таких умовах підпал трави, боліт, луків поряд з лісовими масивами – це диверсія, що призводить до масштабних наслідків.

17.04.2025
Економія у 500 млн грн на рік: ДП «Ліси України» запровадить автоматизовану систему управління підприємством!

Оголошуємо тендер на автоматизовану систему управління (ERP).

 

Закупівлі та реалізація, виробництво, продажі, персонал, інвестиції, юридичний та земельний напрями, планування та бюджетування, бухгалтерський та податковий облік, документообіг: абсолютно всі процеси підприємства уніфікуються, цифровізуються та інтегруються в єдину систему управління.

 

Чому це важливо?

 

ДП «Ліси України» це понад 1,5 тис. лісництв, 9 регіональних філій, 22 тис. співробітників. У користуванні компанії майже 7 млн га територій, 250 тис. основних засобів виробництва (техніка, механізми тощо).

 

На підприємстві створюється понад 15 млн документів на рік!

 

Водночас у лісових господарствах, які увійшли до складу «Лісів України», ніколи не існувало єдиної системи обліку, обміну та систематизації даних.

 

Найбільші українські державні компанії («Укрпошта», «Укрнафта», «Укрзалізниця») вже працюють з ERP. У лісогосподарській сфері така система створюється вперше!

 

Очікуваний економічний ефект 

 

Система дуже і дуже масштабна (понад 5 тис. користувачів, десятки бізнес-процесів) і потребує чималих інвестицій у розробку.

 

Але, як свідчить досвід, вже в перший рік роботи ERP оптимізує витрати компанії в об’ємі 2-5% від обороту. У випадку ДП «Ліси України» це мінімум 500 млн грн!

 

Вкладені в розробку і запровадження кошти повернуться вже у перший рік роботи. У подальшому компанія буде лише заощаджувати.

 

ERP та розвиток компанії 

 

Запровадження ERP є рекомендацією Рахункової палати. Автоматизована система серед іншого сприятиме переходу підприємства на міжнародну систему фінансової звітності (МСФЗ).

 

ERP — це ключ до реалізації інвестиційних проєктів — таких як механізована заготівля, виробництво сіянців із ЗКС тощо.

 

Переваги для держави та суспільства.

 

Всі процеси в середині компанії стануть прозоріше. Контролюючим структурам буде значно простіше здійснювати перевірки, виявляти порушення законодавства. Щось приховати буде практично неможливо.

 

Переваги для споживачів.

 

Через особистий електронний кабінет учасники ринку зможуть відслідковувати процес виконання контракту на поставку деревини, отримувати будь-яку іншу інформацію. Зібрані системою дані щодо походження деревини гарантуватимуть виконання вимог європейського регламенту EUDR.

 

Терміни реалізації

 

Проєкт розрахований на три роки. Підрядник зобов’язаний розробити концепцію системи, яка відповідатиме всім вимогам ДП «Ліси України», змоделювати бізнес-процеси, поставити та впровадити систему, забезпечити її підтримку та оновлення протягом дії контракту. Крім цього, провести навчання персоналу, а також тестування розробки у декількох філіях. Масштабувати систему на інші підрозділи компанії.

16.04.2025
Інформація щодо будівництва лісової дороги у лісництві «Шипот» Карпатської філії ДП «Ліси України»

1.Дорога необхідна для проведення лісогосподарських робіт, охорони та захисту лісів. Крім того, вона має велике значення для розвитку соціально-економічного потенціалу регіону в цілому.

 

2.Проходження траси та доцільність будівництва погоджена висновком «Укрдержліспроекту».

 

3.Карпатською філією замовлено проєкт, який пройшов всі необхідні погодження.

 

4.Насадження відводилися в рубку на підставі актів обстеження, складених за результатами роботи комісії, до складу якої входили представники регіонального управління Держлісагентства, місцевої влади тощо. В акті обстеження відсутня інформація щодо належності лісового фонду до пралісів, квазіпралісів чи природних лісів, а також будь-які інші застереження.

 

5.Внаслідок численних звернень екологічних організацій одразу кілька правоохоронних органів проводять перевірку дотримання екологічного законодавства з боку приватного проєктувальника, підрядника, працівників філії тощо.

 

6.Під питанням залишається лише ділянка дороги завдовжки менш ніж 100 метрів (загальна довжина траси — понад 7 км). Про масштабні порушення не йдеться.

 

7.Робити висновки чи коментувати дотримання екологічного законодавства працівниками Карпатської філії доцільно лише після завершення розслідування.

16.04.2025
“Почали відновлення найбільшої в країні незаконної рубки лісу”, – генеральний директор Юрій Болоховець

“Селянський ліс на Рівненщині. 10 тисяч га колишніх лісгоспних угідь, які довгий час залишалися без господаря.

 

Колись це дійсно був ліс. Сьогодні він виглядає як випалена пустеля. В процесі інвентаризації нараховано майже 500 тисяч пнів. 

 

Сума збитків від самовільних рубок – 3,4 млрд грн. Практично річний бюджет міста Рівного. Варварська рубка тривала роками та, на відміну від державних лісгоспів, чомусь залишалася поза увагою захисників біорізноманіття.

 

Завдяки принциповій позиції начальника Рівненської ОВА Олександра Коваля територія передана Рафалівському надлісництву ДП “Ліси України”. Цієї весни ми починаємо програму відновлення Селянського лісу.

 

Інвестиції у відновлення, охорону, захист та догляд за лісом у найближчі 5 років складуть майже 20 мільйонів гривень.

 

Це власні кошти ДП «Ліси України». Завдяки централізації управління лісовим господарством ми сьогодні маємо можливість для таких інвестицій. Фінансову підтримку від компанії  отримують не лише дотаційні Південь і Схід, але й такі ресурсні регіони як Рівненщина.

 

Відновлення Селянського лісу починаємо за новими технологіями з використанням сіянців із закритою кореневою системою. Замість вразливих для пожеж, шкідників та змін клімату чистих хвойних насаджень на Рівненщині з’являться мішані, більш стійкі ліси, які включатимуть як хвойні, так і листяні породи дерев.

 

Продовжуємо також програму відновлення лісів Полісся після «бурштинової лихоманки» 2015–2017 років. Від нелегального видобутку постраждали 4,2 тис. га лісу.

 

Наразі частка цих територій передана під легальний видобуток. Це землі місцевих громад. ДП «Ліси України» залучається як підрядник, який виконує роботи з висадки лісу на рекультивованих ділянках. Але ми зацікавлені у тому, щоб висаджений ліс належним чином доглядався і охоронявся. Тому звертаємося до громад щодо його добровільної передачі у державний лісовий фонд, що гарантує його збереження”, – розповів Юрій Болоховець.

14.04.2025
Ще один крок назустріч учасникам ринку: основні торги третього кварталу стартують із середньозважених цін першого кварталу!

ДП «Ліси України» продовжує серію регіональних зустрічей із бізнесом. 12 березня в Житомирі відбувся форум «Лісові ресурси», за підсумками якого погоджений спільний план дій задля збільшення пропозиції ресурсу на ринок. Минулого тижня зустріч між лісівниками і деревообробниками ініціювало керівництво Івано-Франківської ОВА. 

 

Найбільш болюче для підприємців питання – стрімке зростання цін на деревину. За даними Карпатської філії, перший квартал починався із середньою ціною 2,7 тис грн/м3. На торгах вона зросла до 3,5 тис. грн/м3. Аукціони другого кварталу Карпатська філія почала зі стартових цін 3,2 тис. грн/м3, але, змагаючись за ресурс, деревообробники загнали ціну майже до 4 тис. грн/м3, викупивши 92% лісопродукції. 

 

Збільшення цін не спекулятивне, а цілком реальне. Виконання договорів першого кварталу по Івано-Франківській області складає 92%.

 

Проте підприємці задаються питанням: чому зростають ціни, як забезпечити цінову стабільність? На зустрічі лунали пропозиції зменшити розмір лотів (подрібніти лоти), запровадити інший алгоритм розрахунку стартових цін (виставляти деревину на торги по собівартості). 

 

Детальніше зупинимося на кожному з піднятих питань. 

 

1️. Формування лотів

 

ДП «Ліси України» вже давно адаптує розмір лотів під місцевого споживача. У Карпатському регіоні, де більше частина споживання припадає на малий та середній бізнес, 90% лотів вже і так дрібні – обсягом від 10 до 100 м3. 

 

 

2.Стартові ціни

 

Традиційно стартові ціни біржових аукціонів формуються на основі середньозважених цін реалізації деревини у минулому кварталі. Представники біржі переконують, що ціну формує баланс попиту та пропозиції. Це абетка ринкової економіки. Тож стартова ціна аукціонів є скоріше індикатором ринку і не впливає на реалізаційну ціну, яка може як зрости, так і зменшитися в процесі торгів. 

 

Проте бізнес наполегливо переконує, що зменшення стартових цін стабілізує ринок. 

 

Чи дійсно це так? У якості експерименту стартові ціни на торгах третього кварталу, які щойно розпочинаються, ДП «Ліси України» формуватиме на основі (більш низьких) середньозважених реалізаційних цін першого кварталу.

 

Побачимо, чи вплине це реалізаційну ціну.Поставити крапку у дискусії і законодавчо унормувати механізм формування стартових цін має закон «Про ринок деревини».

 

3.Ринок лісозаготівлі

 

Традиційно послуги лісозаготівлі у гірській місцевості Карпатського регіону були нерентабельними. Роботи виконувалися місцевими деревообробниками задля забезпечення ресурсом власного виробництва. Ця практика врешті-решт призвела до невиконання запланованих обсягів заготівлі. 

 

«Ліси України» трансформує лісозаготівлю у окремий прозорий, рентабельний та самодостатній сегмент ринку. З початку року контракти на заготівлю укладаються через відкриті торги на Prozorro. Формуються ринкові ціни, залучається нові учасники ринку. В 2024 році середня ціна по Івано-Франківській області на лісозаготівельні послуги складала 477 грн/м3. На сьогодні вона зросла до 557 грн/м3.

 

4. Додатковий ресурс

 

ДП «Ліси України» минулого року додатково вивело на ринок 2 млн м3, які раніше переробляли державні цехи. Але попит продовжує зростати. Ресурсу, щоб його задовольнити, більше ніж достатньо. «Івано-Франківська область займає перше місце по чистих ялинових насадженнях в Україні – 200 тис га чистих ялинників. У нас 27 млн м3 стиглої і перестиглої деревини», – каже народний депутат Олександр Матусевич.

 

Що заважає забрати ресурс із лісу та направити в економіку регіону?

 

По-перше, понад 36% лісів регіону відносяться до природного-заповідного фонду з обмеженим режимом лісгосподарювання. Такого високого відсотку заповідності лісів, за словами Матусевича, не має в жодній європейській країні.

 

По-друге, з 2018 року в Україні вступив в силу закон про оцінку впливу на довкілля, який значно ускладнює проведення лісозаготівлі.

 

По-третє, цього року у лісових господарствах області завершується термін дії матеріалів лісовпорядкування, що автоматично призведе до зупинки заготівлі. Нові матеріали на різних етапах затвердження! Процедура надто тривала і потребує спрощення! 

 

Всі три зазначених питання поза межами повноважень лісівників! Вони потребують зміни законодавчої та нормативної бази.

 

Під час зустрічі ДП «Ліси України» в черговий раз закликає бізнес та місцеве самоврядування активніше включатися у процес лобіювання змін!

 

Це єдине рішення проблеми, адже як не корегуй процес торгів, не подрібнюй лоти, якщо ресурсу не вистачає – попит автоматично штовхатиме ціни вгору!