Місяць: Травень 2025
Наступного тижня ДП «Ліси України» планує найбільшу з початку року передачу допомоги військовим. 43 окрема артилерійська бригада отримає 5 вантажних напівпричепів для перевезення бронетехніки.
Потреба у тралах, за словами військових, просто величезна. Техніку доводиться часто переміщувати, або евакуювати в тил для ремонту.
Передислокації бронетехніки САУ західного зразка та “Піонів” у артилеристів може займати до двох тижнів. Подається заявка до структури, яка відповідальна за організацію логістики. Наймаються трали у приватних організацій.
Довго, дорого, не завжди надійно.
Тепер передислокація, наприклад, із Запоріжжя до Сум відбуватиметься протягом дня. Так само швидко можна буде перегнати техніку на ремонт.
Закуплені ДП «Ліси України» трали розраховані на весь спектр артилерійських установок.
Закупка проводилась на тендері, в якому приймали участь 4 учасники. Економія склала понад 3 млн грн.
«Вже на наступному тижні плануємо передати трали військовим», – зазначив генеральний директор Юрій Болоховець.
З початку повномасштабного вторгнення ДП «Ліси України» передали допомоги ЗСУ на понад 1,5 млрд гривень – це понад 1000 одиниць автотранспорту – пікапи, вантажівки, трейлери, трактори, паливозаправники. Підприємство також регулярно допомагає підшефним бригадам та мобілізованим працівникам – дронами (понад 500 одиниць), системами РЕБ, генераторам.
Сьогодні на Prozorro відбувся аукціон на закупівлю послуг із впровадження в ДП «Ліси України» системи автоматизації бізнес-процесів типу ERP.
Як ми і попереджали, ціна аукціону може суттєво відрізнятись від очікуваної. Зареєструвалося два учасника, один з яких запропонував ціну, близьку до очікуваної, інший – 88 млн грн, що є майже втричі меншим.
Обидва учасника – відомі українські розробники програмного забезпечення.
Пропозицію з більш низькою ціною надала компанія «Інтелект-Сервіс» (ISpro, M.E.Doc та інші продукти). Триває її розгляд, за результатами якого будуть прийняті остаточні рішення.
Чому ERP — це важливо?
ДП «Ліси України» це понад 1,5 тис. лісництв, 9 регіональних філій, 22 тис. співробітників. У користуванні компанії майже 7 млн га територій, 250 тис. основних засобів виробництва (техніка, механізми тощо).
На підприємстві створюється понад 15 млн документів на рік!
Водночас у лісових господарствах, що увійшли до складу «Лісів України», ніколи не існувало єдиної системи обліку, обміну та систематизації даних.
Найбільші українські державні компанії («Укрпошта», «Укрнафта», «Укрзалізниця») вже працюють з ERP. У лісогосподарській сфері така система створюється вперше!
Як свідчить досвід, вже в перший рік роботи ERP оптимізує витрати компанії в об’ємі 2-5% від обороту. У випадку ДП «Ліси України» — це мінімум 500 млн грн!
Вкладені в розробку і запровадження кошти повернуться вже у перший рік роботи. У подальшому компанія буде лише заощаджувати.
Запровадження ERP є рекомендацією Рахункової палати. Автоматизована система серед іншого сприятиме переходу підприємства на міжнародну систему фінансової звітності (МСФЗ).
ERP — це ключ до реалізації інвестиційних проєктів — таких як механізована заготівля, виробництво сіянців із ЗКС тощо.
Всі процеси в середині компанії стануть прозоріше. Контролюючим структурам буде значно простіше здійснювати перевірки, виявляти порушення законодавства. Щось приховати буде практично неможливо.
Через особистий електронний кабінет учасники ринку зможуть відслідковувати процес виконання контракту на поставку деревини, отримувати будь-яку іншу інформацію. Зібрані системою дані щодо походження деревини гарантуватимуть виконання вимог європейського регламенту EUDR.
Проєкт розрахований на три роки. Підрядник зобов’язаний розробити концепцію системи, яка відповідатиме всім вимогам ДП «Ліси України», змоделювати бізнес-процеси, поставити та впровадити систему, забезпечити її підтримку та оновлення протягом дії контракту. Крім цього, провести навчання персоналу, а також тестування розробки у декількох філіях. Масштабувати систему на інші підрозділи компанії.
Бюро економічної безпеки заявило, нібито його аналітики виявили потенційні ризики завищення очікуваної вартості закупівлі послуг із впровадження системи автоматизації бізнес-процесів типу ERP, а також ознаки встановлення дискримінаційних вимог.
Насправді:
1.Техніко-економічне обґрунтування та розрахунок очікуваної вартості закупівлі готувалися Українським інститутом із проєктування і розвитку інформаційно-телекомунікаційної інфраструктури “Діпрозв’язок” Адміністрації Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України.
«Діпрозв’язок» надає комплекс послуг, які охоплюють усі етапи створення інформаційно-комунікаційної та інженерної інфраструктури, починаючи з проєктно-вишукувальних робіт, проходження експертизи і закінчуючи прийняттям об’єкта в експлуатацію.
Розрахунок вартості проводився інститутом відповідно затвердженої Мінекономіки методики.
2.Відповідність розробленого ТЕО вимогам ДП «Ліси України» та нормам законодавства підтверджено експертним висновком Інституту телекомунікацій і глобального інформаційного простору НАН України.
3.В АМКУ до цього часу не надходило скарг від учасників закупівлі, які б свідчили про наявність дискримінаційних умов.
4️.Очікувана вартість під час торгів може суттєво зменшитися, тому робити висновки щодо кінцевої ціни закупівлі передчасно.
ДП “Ліси України” закупило 25 лісопожежних модулів, 6 із яких вже отримала філія “Східний лісовий офіс”.
“На початку травня до нас приїжджав генеральний директор Юрій Болоховець. Була відверта розмова з колективом. Одна з найважливіших тем — підготовка до пожежонебезпечного сезону. Ми постійно зіштовхувалися з нестачею пожежної техніки. Маємо майже два десятки пожежних автомобілів 80-х років випуску. Вони вичерпали свій ресурс, постійно в ремонті. Юрій Віталійович нам пообіцяв нові лісопожежні модулі — ми їх отримали”, — каже начальник Відділу охорони та захисту лісів філії “Східний лісовий офіс” Валерій Величко.
За 2024 рік у лісництвах філії сталася 301 пожежа площею 515,1 га. 1/3 займань — внаслідок військових дій, решта — через людський фактор. У прифронтових лісництвах постійні прильоти КАБів, дронів та ракет.
Тож частина з 6 отриманих лісопожежних модулів вже відправилися у прифронтові лісництва Запорізької області — Гуляйпільське та Крутоярівське, інші — у лісництва, де переважають монокультурні соснові насадження на Дніпропетровщині – Царичанське, Паньківське, Павлоградське і Криворізьке.
Підприємство постійно підтримує прифронтові регіони. У березні для новоприєднаних харківських лісгоспів передали партію сучасних пікапів з лісопожежними модулями з інших філій. Підтримка буде системною.
Делегація ДП “Ліси України” спільно з працівниками Державного агентства лісових ресурсів України, УкрНДІЛГА та українських державних лісозахисних підприємств відвідали одну з регіональних дирекцій Державних лісів Польщі на запрошення польських колег. На зустрічі лісівники обмінялися досвідом та обговорили актуальні виклики у сфері охорони та захисту лісів.
На що варто звернути увагу:
1.Лісівники виявляють, а пожежна служба займається гасінням лісових пожеж.
Представники української делегації побували у майстерні лісової охорони у місті Радом. Як і в ДП “Ліси України” у польських колег є системи телевізійного спостереження – камери встановлені на пожежно-спостережні вежі. Для гасіння незначних займань є лісопожежні модулі на базі пікапів та ручні інструменти. Якщо пожежа поширюється – її ліквідовують підрозділи Державної пожежної служби Республіки Польща. «Сезонних» працівників на пожежонебезпечний період польські лісівники не наймають.
2.У складі регіональної дирекції (аналог наших нинішніх філій) є відокремлений підрозділ сільськогосподарської авіації.
У кожному такому підрозділі є кілька невеликих літаків. Польоти організовують для гасіння великих лісових пожеж та обробки деревостанів і рослин від шкідників. Обробку, як правило, здійснюють в разі необхідності. Місцеве населення завчасно попереджують.
Якщо насадження вже всихає — одразу проводиться санітарна рубка. Проходження процедури ОВД в цьому випадку не потрібне.
3.Всі роботи в лісі, зокрема і протипожежні, виконують підрядні організації.
Облаштування мінералізованих смуг, протипожежних розривів здійснюють підрядні організації зі своєю технікою. Теж саме стосується висадки та догляду за лісовими культурами, механізованої заготівлі і навіть прибирання сміття в рекреаційних пунктах. Регіональна дирекція лише координує та контролює виконання робіт.
4.Лісівником може стати кожний: у Польщі створені Лісові навчальні центри де можна пройти курс з базових лісівничих професій.
Один із таких Лісовий освітній центр імені Анджея Залевського. Тут навчають таким спеціальностям як майстер лісу, оператор лісозаготівельної техніки, деревообробній справі тощо. По закінченню навчальної програми люди отримують сертифікат і мають змогу працевлаштуватись.
Про це свідчать результати перевірок, проведених Департаментом безпеки підприємства.
Після того, як з господарства були звільнені минулий керівник та його спільники — питань поки що не виникає.
Злочинців виявило та передало матеріали у правоохоронні органи само підприємство!
Нагадаємо, ДБР скерувало до суду обвинувальний акт стосовно чотирьох лісівників із Закарпаття, яких звинувачують у незаконній рубці лісу.
Сума завданих збитків оцінюється в 12 млн грн.
“За минулий тиждень ДП «Ліси України» направило в ЗСУ майже 2 тис. кубометрів круглої деревини за процедурою вилучення.
Це приблизно 100 лісовозів або 50 залізничних вагонів.
Підприємство передає деревину безоплатно. При цьому самостійно сплачує за заготівлю, доставку до залізничної станції, завантаження деревини у вагони.
До передачі військовим готується 6-метрові круглі лісоматеріали. Деревина таких розмірів серед іншого використовується для захисту логістичних маршрутів від дронів.
Військові поставки підприємство фінансує виключно за рахунок власного доходу.
Сьогодні не менше ніж 90% безоплатних поставок деревини для ЗСУ забезпечує ДП «Ліси України»”,- наголосив Юрій Болоховець.
ДП “Ліси України” продовжує оновлення парку спеціалізованої техніки. Зокрема, інвестиційним планом підприємства на 2025 рік передбачена закупівля 59 тракторів. 21 трактор різного типу від світових виробників вже закуплено та доставлено у філії. Ще на 35 однотипних тракторів для семи філій оголосили закупівлю через майданчик Prozorro. У комплектацію тракторів входитиме проблисковий маячок та ящик із набором інструментів.
Для чого використовуються трактори?
догляд за лісовими культурами;
трелювання деревини;
транспортування деревини до проміжних складів;
вантажно-розвантажувальні роботи;
будівництво та утримання лісових доріг (лише в цьому році плануємо облаштувати 200 км).
Ще одна з ключових задач — протипожежна діяльність. Наприклад, в минулому році за допомогою тракторів облаштували 37,6 тис. км мінералізованих смуг. Здійснюємо догляд за існуючими мінсмугами — 172,4 тис. км за 2024-й. Такі роботи відбуваються двічі на рік. Також за допомогою тракторів створюються протипожежні розриви (530 кілометрів за минулий рік). Трактори підвозять цистерни з водою і пожежо-технічне обладнання.
Частково роботи здійснюють підрядники, але значна частка виробничих завдань виконується силами працівників надлісництв із залученням власної техніки.
В якому стані парк тракторної техніки?
Наразі у лісництвах підприємства майже 2,9 тис. тракторів. З них 1,9 тис. одиниць віком більше за 10 років, з яких 16% взагалі непридатні до експлуатації. Більшість наявних тракторів — це техніка білоруського виробництва МТЗ, російського Т-40 та ЮМЗ, який випускався в Україні. Ремонтувати їх складно, адже на таку техніку високий дефіцит запчастин. Деякі залишки є на складах, але їх якість бажає кращого. Тож потреба у нових тракторах висока.
У чому переваги нової техніки?
З 2023 року підприємство розпочало програму з поступового оновлення автотранспорту, зокрема і парку тракторів. За цей період вже закуплено 103 нових одиниці від світових виробників на заміну тих, що вже непридатні до експлуатації. При їх використанні лісівники відзначили наступне:
Нові трактори не потребують великих вкладень у техобслуговування, адже працюють відмінно;
Більша потужність дозволяє перевозити більшу вагу;
Нові трактори — мультифункціональні. Вони підходять як для використання культиватора, так і плугів, фрезів, причепів.
Боротьба з лісовими пожежами, відновлення лісів після пожеж та бойових дій, а також розмінування лісів – головні питання, які обговорювалися під час зустрічі з представником наглядової ради.
Інвестиції в ці напрямки наразі є ключовими для філії. Для цього підприємство закуповує нову техніку та інвентар, що дає змогу заощаджувати кошти на пальному, значно збільшити рентабельність та оптимізувати робочі процеси.
«ДП «Ліси України» — це дуже потужна компанія, яка буде провідником інвестицій в Україну для зміцнення економічного стану країни, і мати надійних партнерів для кмопанії, які будуть сприяти її розвитку», – зазначив Янне Харьюнпаа.
Він додав, що вже зараз ДП «Ліси України» розпочало впроваджувати нові технології та модернізувати виробництво.
Минулого року на Полтавщині вирували великі лісові пожежі, тому протипожежний захист лісів перебуває на посиленому контролі в лісівників.
Тут використовують відеосистеми раннього виявлення лісових пожеж, які передають зображення на один монітор одразу з декількох лісництв. Це не лише оптимізує роботу, а й дає можливість оперативно реагувати на найменші спалахи. В області такі системи працюють в усіх трьох надлісництвах. Також закуплено нові пікапи з модулями для гасіння пожеж та збудовано 7 рекреаційних пунктів для зменшення навантаження на ліси протягом пожежонебезпечного періоду.
Янне Харьюнпаа оглянув лісовий розсадник Псільського лісництва, де займаються вирощуванням та реалізацією декоративного посадкового матеріалу. Цей напрямок є досить перспективним і дає можливість отримувати додатковий прибуток для компанії.
Також побував на ділянках у Борівському лісництві, де створено лісові культури на землях, переданих від громад, що є прикладом тісної співпраці підприємства з органами місцевого самоврядування.
На Харківщині Янне Харьюнпаа відвідав Ізюмське надлісництво, яке в березні поточного року увійшло до складу ДП «Ліси України».
Надлісництво сформувалося на базі трьох колишніх держлісгоспів області, які перебували в окупації, тож більшість їхнього майна знищено або вкрадено окупантами. Після приєднання компанія першочергово забезпечила лісництва пікапами з модулями та інвентарем для оперативної боротьби з лісовими пожежами, а також комп’ютерною технікою для запуску виробництва.
Через близькість до зони бойових дій, постійні обстріли та значну замінованість лісів Ізюмське надлісництво зіштовхується з проблемою пожеж. Наразі замінованими та недоступними там лишаються близько 139 тисяч га лісу, що становить майже 90% територій.
Представник наглядової ради зазначив, що розмінування територій є важливим та водночас складним завданням для підприємства. Це питання додатково розглядається на міжнародному рівні.
Наглядова рада ДП «Ліси України» провела вже друге засідання в цьому році, на цей раз у Львові. Розглянутий та затверджений фінансовий звіт підприємства за перший квартал 2025 року: показники перевершили всі очікування (до публікації готується інтерв’ю голови НР Олексія Кучера щодо ухвалені радою рішень та наданих рекомендацій).
Серед іншого обговорювалися виклики, з якими підприємству доводиться працювати у Карпатському регіоні.
У постійному користуванні Карпатського офісу ДП «Ліси України» 1,35 млн га вкритої лісом площі (1 млн у гірській місцевості). Нібито колосальний ресурс. Однак лише половина лісового фонду — це експлуатаційні ліси. Решта — захисні, природоохоронні, рекреаційні ліси, де лісове господарство обмежене і фактично дотаційне: підприємство лише витрачає кошти на їх охорону та захист. З 2027 року суттєвих обмежень зазнає також експлуатаційний сегмент. За рішенням Кабміну лісівники повністю відмовляться від суцільних рубок головного використання.
Великі втрати лісовому господарству регіону завдають зміни клімату — підвищення середньої температури та зменшення опадів. За останні два десятиріччя зазнали всихання сотні тисяч гектарів карпатських лісів — переважно похідні смерекові насадження.
Члени наглядової ради відвідали одну з таких ділянок із мертвим лісом. Вчасно прибрати дерева до втрати їхньої якості лісівникам не вдається через надмірно зарегульоване законодавство. Коли ж ліс перетворюється на дрова, заготівля втрачає економічну доцільність. Мертва деревина стає джерелом поширення хвороб та шкідників, створює підвищені ризики виникнення пожеж. Потрібні зміни до закону про Оцінку впливу на довкілля, щоб марно не втрачати величезний ресурс.
Крім глобальних викликів, Карпатському офісу доводиться працювати зі спадком, який залишили державні лісгоспи. Оновлювати вчасно не переоформлені матеріали лісовпорядкування, завершувати реєстрацію речових прав на землю (за часи лісгоспів було оформлено лише 20-30% територій) тощо.
Проте навіть за таких умов лісове господарство може підвищувати рентабельність!
ДП «Ліси України» переходить на природне лісівництво: суцільні рубки заміщуються рубками переформування, коли з певною періодичністю прибирається лише частина дерев, вводяться нові, цінні породи, формується багатоярусний мішаний деревостан, який постійно поновлюється природним шляхом.
Члени наглядової ради оглянули одну з ділянок НВП «Моршинський», де науковці з 2008 року проводять рубки переформування. Результати експерименту вражають.
Перехід на вибіркові методи заготівлі потребує не лише підготовки та перенавчання персоналу, але й великих інвестицій у трелювальну техніку, обладнання, будівництво нових лісових доріг. Інвестиції є окупними, адже природний деревостан більш продуктивний — середній щорічний приріст деревини на гектар зростає з 5 до 12 м³. Тож перспективи лісового господарства Карпат сьогодні напряму пов’язані зі здатністю підприємства залучати міжнародні інвестиції. Що черговий раз підтверджує актуальність питання корпоратизації, які відкриє для «Лісів України» можливість співпраці з інвесторами.